A Pécsi Egyházmegyében hagyomány, hogy a székesegyházban celebrált roráté szentmisék homíliái minden évben egy előre megtervezett tematikára épülnek. Ebben az évben adventi készület vezérfonalát a békéről való elmélkedés adta, melyhez kapcsolódóan Felföldi László pécsi megyéspüspök a béke megteremtéséről elmélkedett a december 7-én bemutatott hajnali szentmisében.

Hatvan évvel ezelőtt, 1963. november 4-én jelent meg Szent XXIII. János pápa Pacem in terris (Békét a földön) kezdetű enciklikája az igazságon, igazságosságon, szereteten és szabadságon felépítendő, nemzetek közötti békéről. A megnyilatkozás napjainkban is aktuális üzenete adja a székesegyházi roráték idei vezérmotívumát.

2023 12 07 rorate 13

Felföldi László püspök elmélkedésében korunk legaktuálisabb üzenetének a béketeremtést nevezte. Felsorolni se kevés azoknak az országoknak a nevét, ahol most véres háborúk, óriási szenvedések és pusztítások történnek – emelte ki beszédében. Korunk valósága a háború, mellyel szemben tehetetlenek vagyunk. De személyes életünk, környezetünk, családunk és az Egyház háborújáért felelősek vagyunk. Jézus békességre int minket, imádkozunk a békéért, de ha a saját szívünk békéjéért, kapcsolataink békéjéért nem teszünk semmit, akkor a világháborút erősítjük és ahhoz járulunk hozzá.

2023 12 07 rorate 03

Hogyan tudunk béketeremtővé válni? Mikor válik az életünk ennek a csodának a szolgálatára? Először is le kell fegyverezni a szívünket, amikor agresszív érzések, gondolatok, bántó szavak keletkeznek bennünk. Amikor azt gondoljuk, hogy a panaszkodás szögesdrótjával és a közönyösség betonfalával megvédjük magunkat, akkor nem békét teremtünk, hanem háborút.

2023 12 07 rorate 05

A béke azzal kezdődik, hogy kivonjuk a háborús erőket a szívünkből. Persze az agresszivitás, a düh és a harag jelenléte elkerülhetetlen, de vagy hagyjuk, hogy megerősödjenek és háborúba csapjanak át, vagy dolgozunk azon, hogy elűzzük a szívünkből, hogy ott béke legyen. Mert méltatlan hozzánk, közösségeinkhez, családjainkhoz, Egyházunkhoz, ha haraggal a szívünkben akarunk békét.

2023 12 07 rorate 12

A gondolat, a szó a legnagyobb háborús alapok és az azokból fakadó tett már a gyilkos. Legyenek a gondolatainkban békét teremtő érzések, tervek. Szavaink csak a békéről, ne a bántásról, megszólásról, a sárral kenegetésről szóljanak, és akkor hozzá tudunk tenni családjaink, nemzetünk, a világ és az Egyház békéjéhez – szólt a béketeremtés legbenső üzenetéről Felföldi László püspök.

A szentmiséről készült felvétel megtekinthető a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján.

A székesegyházi roráték rendjéről további részletek ITT találhatók.

Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 May
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség