A Katolikus Egyház január 6-án ünnepli Urunk megjelenésének főünnepét, melyen a II. Vatikáni Zsinat rendelkezései értelmében a napkeleti bölcsek látogatását vízszenteléssel egybekötve ünnepli Egyházunk. Vízkereszt ünnepének estéjén Felföldi László pécsi megyéspüspök szentmisét mutatott be a pécsi székesegyházban. Koncelebrált Kovács József püspöki titkár. A liturgián a székesegyház Palestrina Kórusa adta a zenei szolgálatot Jobbágy Valér, Nagy Szent Gergely-renddel kitüntetett karnagy vezetésével.
Az ünnepi szentmisében Jézus, az Isten Fiának a Jordán folyóban történt megkeresztelkedése emlékére a püspök a hagyomány szerint vizet szentelt, majd meghintette vele a híveket.
Felföldi László pécsi megyéspüspök, akit három évvel ezelőtt, 2021. január 6-án szenteltek püspökké és iktatták be hivatalába, szentbeszédében a napkeleti bölcsek látogatásának személyes életünket gazdagító üzenetét tárta a hallgatóság elé.
A bölcsek meglátták a jelet, a csillagot – kezdte elmélkedését a főpásztor, majd beszédében kiemelte, az Isten mindig ad jelet, ad jelzéseket, melyeket észre kell vennünk. Nemcsak a bölcseknek, nem csak néhány kiválasztott embernek, hanem mindenkinek, nap mint nap, újra és újra. Az életnek, a hitnek, az istenkapcsolatnak fontos része, hogy meglássuk ezeket az Isten által adott jeleket, ahogy a bölcsek is meglátták a rendkívüli csillagképet.
Meglátták a csillagot és elindultak, mert az elindulás az életünk nagyon fontos pontja. Ha megláttuk a jelet, változtatni kell az életünkön, dolgainkon, másképpen kell cselekedni, mint előtte és merni kell másképpen tenni, merni kell elindulni, melyet követően jobb, több, védettebb, szebb lesz az életünk.
A bölcsek ajándékokat vittek a jászolhoz: aranyat, tömjént és mirhát: a szeretetnek, a vágyainknak és a sebeinknek az ajándékait, de mit kaptak ők ajándékba? Nem kézzelfoghatót, hanem valami sokkal többet: életük, életünk legnagyobb ajándékát, amit nem lehet kézbe venni és becsomagolni. Üres kézzel indultak vissza hazájukba, de a szívük vitte a hitnek, a szeretetnek, a reménynek a gazdagságát és ajándékát – folytatta beszédét a püspök.
A bölcsek egy új látásmódot kaptak, új emberré lettek, onnantól kezdve pedig másképpen látták az életet, a világot, Istent és önmagukat. Meg tudták különböztetni a barátot és az ellenséget és nem tértek oda vissza, ahol az ellenség várt rájuk. A mai életünkben is erre a különleges és bölcs látásmódra van rendkívül nagy szükségünk.
A bölcsek ajándékokat vittek, de az Úr nem szorul rá a mi ajándékainkra, mert ő maga a tiszta ajándék. Teljes lényét öröktől fogva az Atyától kapja és azért jött el közénk, hogy önmagát adja nekünk. Ahhoz, hogy ezt az ajándékot át tudjuk venni, üres kézzel, nyitott szívvel bátran bízzuk rá magunkat az Úrra és fogadjuk el a szeretetét, teremtsünk helyet az ajándékának.
Az Atya akaratának életre váltása, életünk csendjének tanulása rendkívül fontos feladat családjaink, egyházközségeink életében, azért, hogy meghalljuk az Isten akaratát és szavát. Figyeljünk egymásra, halljuk meg egymás szavát és kezdjük el együtt álmodni saját életünket és jövőnket – figyelmeztetett a főpásztor.
Vízkereszt mély és gazdag üzenete, hogy a bölcsek szíve a betlehemi jászolnál meggyógyult és új úton indultak vissza hazájukba. Engedjük mi is, hogy meggyógyuljon a szívünk, engedjük, hogy az isteni szeretet gazdagsága tölthesse be és új úton elindulva folytathassuk életünket – zárta beszédét Felföldi László megyéspüspök.
Az ünnepi szentmise végén Egyházunk szép hagyományának megfelelően énekszóval hirdette ki Kovács Szilárd Ferenc, a székesegyház orgonaművész-zeneigazgató kántora az adventtel beköszöntött új egyházi év mozgó ünnepeinek az idei naptári év szerinti pontos dátumait, majd a liturgia főpásztori áldással zárult.
A szentmise a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján megtekinthető:
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.