Nem a szabadidő hasznos eltöltése és nem is a hasonló gondolkodású emberek társasága, hanem a krisztusi szeretetet kapcsolja közösséggé az Egyházat – emelte ki a Magtár Látogatóközpontban február 28-án megtartott szabadegyetemi előadásában dr. Görföl Tibor teológus, egyetemi docens, a Vigilia folyóirat főszerkesztője. Az előadás-sorozat nyitó alkalmán Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye püspöke, a rendezvénysorozat házigazdája köszöntötte az érdeklődőket.
Az Egyház, mint krisztusi közösség című tematika köré épülő előadásokban azt járják körül neves egyházi és világi meghívottak, hogyan mutatkozik meg napjainkban a krisztusi jelleg a laikusok (világi hívők) körében: összetartozásunkban, egymáshoz fűződő viszonyainkban. Az idei szabadegyetem tavaszi szemeszterében az előadók arra is felhívják majd a figyelmet, hogy milyen sajátosságai és különbözőségei vannak jelen korunk egyházi közösségeinek a korábbi korokhoz képest, és hogyan lehet a ma megmutatkozó jellegét valódi életre váltani.
Görföl Tibor teológus előadásában kiemelte, hogy az Egyházhoz laikusként való tartozás nem korunk újdonsága, hanem egy régi életforma újonnan való megélése. Az előadó a történeti előzmények ismereteinek tükrében négy oldalról mutatott rá a krisztusi közösségjelenleg tapasztalható ismérveire.
Az egyik a hívek körében jelen levő, valamint az Egyház felé kívülről irányuló meg nem értések, melyek abban gyökereznek, hogy az igazságok hierarchiájában hangsúlyosabban vannak jelen a kevésbé lényeges dolgok, melyekre a kelleténél több figyelem irányul, ami így elvonja a figyelmet az igazán lényegestől.
A másik vezérmotívuma a krisztusi közösségnek, hogy azért vagyunk az Egyházban, mert Krisztus szeretete sarkall minket arra, hogy közösségben együtt legyünk. Nem a szabadidő hasznos eltöltése vagy a hasonló gondolkodású emberek társasága hív minket egybe az Egyházban, hanem a krisztusi szeretetet kapcsol össze. Csak akkor tud valódi krisztusi közösséggé válni az Egyház, ha ez motivál minket – hangsúlyozta Görföl Tibor.
Harmadik jellemzője a krisztusi közösségnek a kereszténységben megnyilvánuló kettős irányú dinamika, melyben, ha minél elevenebb, minél mélyebb a krisztusi szeretet, annál nagyobb igényként jelenik meg, hogy missziós lendülettel, kifelé hasson és irányuljon, mert missziós küldetésének teljesítése nélkül az egyházi közösség semmit sem ér. Ez a dinamika azonban csak akkor életképes, akkor nem fogy el belőle az erő és a lendület, ha a szív mélyéből, a benső istenkapcsolatból fakad. Ha a missziós küldetést elfelejtjük, az életünk és a közösségünk nem krisztusi.
Az őszinteség és a nagylelkűség a krisztusi közösség negyedik ismertetőjegye, melyet önmagunkkal és a másikkal szemben egyaránt küldetésünk tanúsítani. Márpedig sokszor nem vagyunk őszinték egymással közösségeinkben, mert attól félünk, nem tűnünk eléggé kereszténynek mások számára.
A másikra való odafigyelés nagylelkűségében pedig példával kell járjunk közösségeinkben, hiszen, ha az igazság ismeretét birtokoljuk Istennel, a teremtéssel, a megváltással, a szentségekkel kapcsolatban, akkor megengedhetjük önmagunk számára, hogy félelemmentes nagylelkűséggel forduljunk mások problémái felé.
Ha ezeket a feltételeket nem sikerül egyházi közösségeinkben megvalósítani, bezárkózóak és taszítóak leszünk a közösségeinket kívülről szemlélők számára. Márpedig a világunk éhezik az igaz hangokra. Az Egyháznak pedig igaz hangokból álló üzenete van, amely át tudja alakítani az emberi életet és megoldást tud kínálni számtalan problémára – mutatott rá előadásában Görföl Tibor.
A zenei hasonlat gondolatához kapcsolódva Felföldi László megyéspüspök azzal az üzenettel zárta a programot, hogy ha az Isten kottájából akarunk játszani, mernünk kell mások kottájából meríteni, ez a küldetése a szabadegyetemi előadásoknak is, hogy másokra figyelve figyeljünk egymásra.
Az egyházmegyei szabadegyetem a krisztusi közösség témájában folytatódik április 10-én, amikor dr. Udvardy György veszprémi érsekkel, a Pécsi Egyházmegye korábbi püspökével találkozhatnak az érdeklődők a Magtár Látogatóközpontban.
Az előadás megtekinthető a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján:
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.