Püspökszentlászlót már egy 13. századi oklevélben említik, a falu azonban a török hódoltság alatt teljesen elnéptelenedett. A 18. században ismét benépesült, 1725-ben a pécsi minoriták emeltek itt egy kis kápolnát. A kápolna helyén 1797-ben gróf Esterházy Pál László pécsi püspök templomot, közvetlenül mellette pedig késő barokk stílusú nyári rezidenciát építtetett. Mivel II. József feloszlatta a pálos rendet, feltételezhető, hogy Esterházy püspök – aki korábban maga is pálos szerzetes volt – álcázott kolostornak szánta a kastélyt. Erre utal az épület beosztása, ugyanis az emeleti részen cellaszerű szobákat alakítottak ki. A pálosok azonban nem költöztek be az épületbe, amely így mintegy száz évig üresen állt. 1898-ban Hetyey Sámuel püspök felújíttatta, és arborétumot létesített az épület körül. A felújítási munkálatot néhány évvel később gróf Zichy Gyula püspök fejezte be, egybeépítve a kastélyt a mellette álló templommal. Ekkor került a helyére a ma is működő Angster-orgona.
A II. világháborút követően a falu iskolájában tanító Orsolya-rendi apácák éltek az épületben, a szerzetesrendek feloszlatása után pedig szerzetesnővérek szociális otthonaként. 1955 késő nyarán mintegy három hónapig a kastélyban tartották házi őrizetben Mindszenty József bíborost. A kastélyban kisebb kiállítás állít emléket a bíborosnak.
A kastélyt és környezetét egy évszázad elteltével pályázati forrásokból és önerőből a pécsi egyházmegye teljesen felújította. Az építkezés befejeződött, az épület műszaki átadása és az épületek megáldása 2015. október 29-én megtörtént. Az arborétum nyári időszakban szabadon, a kastély csak idegenvezető kíséretével látogatható, melynek részleteiről az alábbi honlapon tájékozódhatnak:
A Püspökszentlászlói Kastély szeptember 14-én és 15-én NEM látogatható.
Érdeklődés:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A hét minden napján 09:00-16:30 között: 30/296 0467