A Pálos Rend védőszentjének és névadójának, Első Remete Szent Pálnak az ünnepén, január 15-én adták át a Boldog Özséb Program keretében megújult pécsi pálos templomot és kolostort, valamint a Pálos Lelki Központot. A közösség Bíró László püspökkel ünnepelte a szentmisét.

(...)

Ezen az ünnepen ezért imádkozunk, hogy a templom, a kolostor és a lelkiségi központ otthonná lehessen – köszöntötte Bíró László püspök, a szentmise főcelebránsa és szónoka az egybegyűlteket. Szentbeszédében a püspök arról beszélt, ez az ünnep messze több, mint egy beruházás befejezése. Ünnepeljük Remete Szent Pált, akit a pálos rend védőszentül választott. Felidézte legendáját: Pál bölcs megfontolás után a remeteséget választotta; ebben volt menekülés és volt buzgóság. A pusztában holló táplálta, s mikor elhunyt, sírgödrét oroszlánok vájták ki.

Pál merte elengedni a világot, és számára megszelídült a világ; szolgálta a vadvilág is. Élete azt üzeni, ha az ember meri elengedni a világot, visszakapja azt megszelídülve, a szolgálatára állva. Ünnepelünk egy sajátos közösséget, a szerzetességet. A szónok Ferenc pápát idézte: A szerzetes az, aki keresi Istent. A történelem arról tesz tanúságot, hogy voltak emberek, akik Istent keresték, és eközben megalapozták Európa jövőjét.

Aki Istent keresi, jövőt épít. Ezt teszi az a maroknyi pálos csapat itt a Mecsek lábánál. Hálát adunk azért, hogy a magyar közösség Remete Szent Pál és Boldog Özséb oltalma alatt ma is létezik, és el tudja vezetni a felnövekvő nemzedéket az eredeti forráshoz.

A közösség ünnepe is a mai nap – folytatta Bíró László. – Egy szubjektivista, individuális világ közepén néhány szerzetes együttélése az ingyenesség, önzetlenség kultúráját hordozza. De az elköteleződés ünnepe is – ment tovább a püspök. – Az ideiglenesség társadalmában az állandóságot képviselve életük elkötelezését erősítik meg most a szerzetesek első fogadalmuk megújításával. Azt fejezik ki, hogy vissza akarnak térni az első szeretethez, és annak lendületével megerősödni a szolgálatban – fogalmazott.

Egy lelkiségi központ indulásának az ünnepe is a mai nap – hangsúlyozta a püspök. Azt fejezi ki ezzel a közösség, hogy nyitott náluk a kapu, de a szívük még inkább. De istendicsőítés és hálaadás is ez az ünnep, hiszen abban segít, hogy mi is megújuljunk, és ezzel a lehető legtöbbet tegyük az Egyházért – buzdított Bíró László.

A szentbeszédet követően Puskás Róbert Antal tartományfőnök vezetésével megújították fogadalmukat a jelenlevő pálosok.

A szentmise után Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára, valamint Puskás Róbert Antal pálos tartományfőnök átvágta a felújított és kibővített épületegyüttes elkészültét és átadását jelképező szalagot. Ünnepélyesen használatba vesszük, és Isten áldását kérjük, hogy jó munkatársi lehessünk – áldotta meg a létesítményt Bíró László.

(...)

A teljes tudósítás ITT olvasható.

Forrás, fotók: Magyar Kurír

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.