Pécsett az evangélikus templom volt a helyszíne 2022. január 18-án 18 órakor az ökumenikus imahét harmadik istentiszteletének, amit Ócsai Zoltán evangélikus lelkész vezetett. Az igehirdetést Lettner Gábor pünkösdi lelkész tartotta.

Ócsai Zoltán evangélikus lelkész köszöntötte az egybegyűlteket az evangélikus templomban a 2022-es ökumenikus imahét harmadik napján. A 18 órakor kezdődő istentiszteleten a templom kórusa és kamarkórusa teljesített zenei szolgálatot. Lettner Gábor pünkösdi lelkész Máté evangéliumából a napkeleti bölcsekről szóló részről tartott igehirdetést.

Amikor a júdeai Betlehemben Heródes király idejében Jézus megszületett, bölcsek jöttek napkeletről Jeruzsálembe és kérdezősködtek: „Hol van a zsidók újszülött királya? Láttuk csillagát napkeleten, s eljöttünk, hogy bemutassuk neki hódolatunkat.” Ennek hallatára Heródes király megriadt, s vele egész Jeruzsálem. Összehívta tehát a főpapokat és a nép írástudóit, és tudakozódott tőlük, hol kell a Messiásnak születnie. „Júda Betlehemében – válaszolták –, mert így jövendölt a próféta: Te Betlehem, Júda földje, egyáltalán nem vagy oly kicsi Júda nemzetségei közt, hisz belőled származik majd a vezér, aki népemnek, Izraelnek pásztora lesz.” Erre Heródes titokban magához hívatta a bölcseket és pontosan megtudakolta tőlük a csillag feltűnésének idejét. Aztán elküldte őket Betlehembe: „Menjetek – mondta – s szerezzetek pontos értesülést a gyermek felől! Ha megtaláljátok, jelentsétek nekem, hogy én is elmenjek és hódoljak neki.” Azok meghallgatták a királyt és útra keltek. S lám, a csillag, amelyet napkeleten láttak, vezette őket, míg végre meg nem állt a hely fölött, ahol a gyermek volt. A csillagot megpillantva nagyon megörültek. Bementek a házba, és meglátták a gyermeket anyjával, Máriával. Leborultak és hódoltak neki, majd elővették kincseiket s ajándékot adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát. Mivel álmukban utasítást kaptak, hogy ne menjenek vissza Heródeshez, más úton tértek vissza hazájukba.
(Mt 2,1-12)

Ha az Isten megszólít minket, hisszük azt, hogy sokkal gazdagabban mehetünk haza.

Jézus földi életében mindent a feje tetjére állított. Születésének körülményei, fogantatása sem voltak szokványosak. Ahogy felnő, beáll a szolgálatba, folyamatosan ütközik emberekkel, vallási vezetőkkel, gondolkodásmódokkal. Mintha "hobbit űzne" ebből, állandóan feszül az emberekkel, keresi a kihívásokat. Szembe megy a Római Birodalommal, a zsidó vallási vezetőkkel. Amikor Heródes megtudja, hogy a napkeleti bölcsek a zsidók újszülött királyát keresik, benne is megszületik egy érzés, egy ellenérzés. Nem az a kiváncsiság vezérli, hogy nagyon szeretné ő is meglátni a leendő királyt, aki majd őt leváltja, hanem hatalmának féltése. Ismerjük a történetet: amikor megtudja, hogy Betlehemben kell megszületnie a gyermeknek, és látja, hogy hiába várja a bölcsek visszatérését és beszámolóját a pontos helyről, akkor nagyon gyorsan kiadja a rendeletet, hogy öljenek meg Betlehemben és környékén minden két év alatti gyermeket.

Jézus megtestesülése, érkezése nyugtalanságot kelt. A Jézussal való találkozás nyugtalanságot okoz. Arra kell törekednünk, hogy ez a nyugatlanság cselekvésre indítson, kimozdítson életünk megszokott kerékvágásából. Jézus tanításában az Örökkévaló Isten szólít meg minket. Figyeljünk oda szavára, mely életünket jó irányban változtatja meg.

Fotó: Hegyi László

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.