A Pécsi Egyházmegye és a Baranya Megyei Önkörmányzat alkotta konzorcium 135 millió forintos vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósította meg a Duna–Dráva Nemzeti Park területén található püspökszentlászlói arborétum felújítását. A munkálatokat közel 3 év alatt végezték el.
A támogatás felhasználásával az arborétumban infrastrukturális fejlesztések valósultak meg, bővítették az ott működő oktatási épületet, továbbá restaurálták a park területén található kastélyhoz és templomhoz tartozó kisépítészeti tárgyakat: oltárszekrényt, szobrokat, szószékeket, padsorokat, imazsámolyokat. Felújították és térkőburkolattal látták el az arborétum sétányait, a bemutató- és túrautakat, valamint tölgyfakerítést és kaput építettek. A fejlesztés keretében az oktatási épületben megvalósuló kertészeti oktatás, sport- és kézműves foglalkozások, előadások, kihelyezett tanórák támogatására ismeretterjesztési eszközöket, valamint taneszközöket és bemutatóanyagokat vásároltak.
A projekt átfogó célja volt, hogy a fejlesztés a Püspökszentlászlói Arborétum turisztikai lehetőségeit úgy erősítse, újítsa, illetve tartsa fenn, hogy az egyaránt vonzó lehessen az öko-, a vallási-, az ismeretterjesztő-, illetve az aktív turizmus kedvelői számára is.
Korabeli iratok szerint Esterházy László Pál püspöksége idején (1780-1799) már szökőkút állt a kastély előtt, a réten pedig egy halastó terült el. Hetyey Sámuel püspök a 19. század végén hat katasztrális hold megvásárlásával kibővítette, majd alácsöveztette a területet, hogy minden pontját egyenletesen lehessen öntözni, melynek érdekében egy ciszternát is létesítettek. Különleges növények és fák telepítésével arborétumot alakíttatott ki az akkori püspöki főkertész, Hrban Ferenc vezetésével. A kastély elé egy Zsolnay-szökőkutat állított, és számos fenyőfajtát is telepíttetett a kertbe. Később Zichy Gyula püspök hozta létre a vadasparkot, ahol őzeket, majd 1913-tól dámvadakat tartottak. Ekkortájt készülhetett el a tekepálya és a szabadtéri úszómedence is. A Pécsi Egyházmegye fenntartásában működő, a Mecsek legmagasabb csúcsa, a Zengő lábánál fekvő püspökszentlászlói arborétum területén ma kb. nyolcvannégy fa- és cserjefajta található a világ minden részéből.
A püspökszentlászlói kastély és arborétum 2022. március 15-ig téli nyitva tartási rend szerint üzemel; a téli időszakban csak a kastély látogatható csoportos regisztráció mellett. A tervek szerint 2022. március 15-től a kastély mellett az immár megszépült arborétum is látogatható lesz a nagyközönség számára.
Fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye