Immár 800 főnél is több tagot számlál Pécsett a harminchárom évvel ezelőtt, 1989-ben harminchat fővel alapított Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület, melynek alkalmából egyedülálló kiállítás nyílt 2022. március 29-én a Rácz Aladár Közösségi Házban. Az ünnepség meghívott vendégeként  köszöntőt mondott Felföldi László pécsi megyéspüspök és Kővári János országgyűlési képviselő-jelölt.

A kiállítás házigazdája, dr. Kosztics István köszöntötte Ádám Zoltán Munkácsy-díjas művészt és a megjelent vendégeket. Elmondta, hogy a kiállításon megtekinthető Krisztus szenvedéséhez és kereszthalálához kapcsolódó képek nagy része saját magángyűjteményéből származnak. A kiállított művek nem kizárólag cigány művészek alkotásai, ami kifejezésre juttatja a cigányok és magyarok egymás mellett élésének elfogadott szükségszerűségét, összekapcsolódását. A magyarországi cigányok kettős identitásúak, teljesen cigányok, ugyanakkor teljesen magyarok. Vannak ugyan még napjainkban is olyan fórumok, ahol hangot kapnak cigányellenes megszólalások, ez ellen azonban csak közösen tehetünk.

Felföldi László pécsi megyéspüspök köszöntőjében kiemelte, hogy a művészi alkotások nagyszerűsége abban rejlik, hogy mit hoznak elő, mit váltanak ki a szemlélőből. A művészek olyan talentumot kapnak az Istentől, hogy meglátják, és meg tudják láttatni azt, amit mi nem látunk, amire érdemes felfigyelni a valóság szemlélésekor. Egy kiállításon az élet legfontosabb tennivalójára összpontosíthatunk: megállunk egy kép előtt, és nem teszünk semmit. csak hagyjuk, hogy hasson ránk. Nem kell kielemezni, hogy milyen technikával készült az adott festmény, milyen színtartományt ölel fel egy-egy kép, csak engedjük, hogy megszólítson. Egy képnek az igazi nagysága az, amit bennünk fölébreszt, amit belőlünk kivált. Ezt kell aztán magunkkal vinnünk. Gyerekkorból valószínűleg mindenkinek van olyan képi emléke, ami kitörölhetetlenül bevésődött az emlékezetébe. Saját gyermekkorából a főpásztor az otthonuk falán kifüggesztett Jézus-képet idézte fel a Getszemáni kertből. Ez a kép tulajdonképpen Jézus döntését ábrázolja, amikor Jézus eldönti, hogy az Isten akarata fog érvényesülni az életében.

Jézus az Isten országát az atyai házhoz hasonlítja. Amikor el szeretnénk mondani, mennyire szeretünk valakit, akkor a tetteinkre hivatkozhatunk, a tetteinkkel mutathatjuk meg, meddig vagyunk készek elmenni az illetőért. A kiállítás tematikájában megjelenő keresztre feszítve gondolat tükrében a főpásztor kiemelte, az Isten, amikor értésünkre akarta adni, mennyire szeret minket, kínhalált halt értünk. Ennek a művészi megjelenítése tárul fel előttünk ezen a kiállításon.

A kiállítás a Rácz Aladár Közösségi Ház nyitva tartási idejében megtekinthető.

Fotó: Hegyi László