Virágvasárnap, 2022. április 10-én áldotta meg Felföldi László pécsi megyéspüspök a majsi Borromei Szent Károly-templomot és a mellette felállított kőkeresztet.  A frissen fellújított homlokzatú és tetejű templomban bemutatott szentmisén koncelebrált Bacsmai László, a templom plébánosa.

A virágvasárnapi szertartás a temlom és a kőkereszt főpásztori áldásával, majd barkaszenteléssel kezdődött a Borromei Szent Károly-templom kertjében. Ezt követően - Jézus jeruzsálemi bevonulására emlékezve - a hívek barkaágakkal a kezükben ünnepélyesen vonultak a szentmisére, ahol Jézus szenvedésének történetét, a passiót olvasták fel.

A főpásztor szentbeszédét a nagyhét három titka köré építette fel. Az első titok virágvasárnap, az ünnepélyes bevonulás, amikor az érkezőt, a győztest ünnepli mindenki. Minden új életállapot így indul: ünnepléssel, lendülettel. Így van ez a megtérésnél, a megkeresztelkedésnél, a házasságkötésnél, a papszentelésnél egyaránt. Ahogyan a kódexekben is kezdődik az új fejezet: az első betű, az iniciálé a maga színpompás részletgazdagságával, kidolgozottságával és méretével szinte az egész oldalt kitölti. Az elindulás mindig örömünnep - fogalmazott a megyéspüspök.

300 Majs CSR 033

A második mozzanat a passió, a szenvedéstörténet. Nem létezik emberi életút, legyen szó hívő vagy nem hívő személyről, szenvedéstörténet nélkül. A női könnyekben még olykor felszínre tör és láthatóvá válik a szenvedés, a férfiak pedig szinte szó nélkül képesek magukat felemészteni, és csak nagyon ritkán tör fel belőlük, hogy ez most már sok, ez már túl nehéz. A szenvedéstörténetet pedig nem lehet szeretet nélkül elviselni - mutatott rá a püspök. Jézus szenvedéstörténetén is átsüt a szeretet, egészen az utolsó szavakig: „Atyám, bocsáss meg nekik, hisz nem tudják, mit tesznek." (Lk23, 34). „Atyám, kezedbe ajánlom lelkemet." (Lk23, 46)  

300 Majs CSR 015

A harmadik kép a húsvét, a feltámadás, az újrakezdés. Enélkül nem teljes az eseménysor. Senki nem képes egy szuszra végigélni jól, lendülettel, kiváló teljesítménnyel az életet - hívta fel a figyelmet Felföldi László. A feltámadás sem Krisztus életének egy elvarázsolt története, misztikája, hanem a valósága. Ha Jézus nem támad fel, akkor értelmét veszti az ünnepélyes bevonulás, a szenvedés, minden, mert nincs semmi. A feltámadás titka adja azt az erőt, hogy képesek vagyunk újrakezdeni, megújulni.

A Borromei Szent Károly-templom sorsa, ahol most vagyunk, ugyailyen. Mntegy háromszáz évvel ezelőtt megépült, aztán az épület napjainkra elfáradt, a teteje beázott. Meg kellett újítani. Köszönet mindazoknak, akik előmozdították és saját lehetőségeikkel hozzátettek a helyreállításhoz - zárta beszédét köszönetnyilvánítással a főpásztor.

A szentmise végén Bacsmai László plébános ismertette a templomfelújítás történetét, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik segítették a munkát, és jelképes ajándékot adott át azoknak, akik jelentős szerepet játszottak  felújítás sikerében.

Fotó: Csobán Róbert

Pécsi Egyházmegye

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 július
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főünnepe:
-
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.
A Pécsi Egyházmegye főbúcsúja - Szentmise Máriagyűdön:
-
2024. 08. 17. - 2024. 08. 17.
KOVÁSZ - A Pécsi Egyházmegye családi napja:
-
2024. 08. 19. - 2024. 08. 19.
Szent István király ünnepe - Szentmise a székesegyházban:
-
2024. 08. 20. - 2024. 08. 20.
KILÁTÓ - Keresztény gólyatábor Sikondán:
-
2024. 08. 21. - 2024. 08. 24.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség