Uhl Antalra, a negyven évvel ezelőtt elhunyt pápai káplán, címzetes prépostra emlékeztek 2022. április 9-én Baranyaszentgyörgyön. A községben emlékszobát alakítottak ki a néhai lelkipásztor tiszteletére, aki a második világháborúban több, mint ezer zsidó életét mentette meg. 

Az ünnepségen részt vett Felföldi László a Pécsi Egyházmegye püspöke, Nagy Csaba országgyűlési képviselő, Eizemann János Baranyaszentgyörgy polgármestere és Rostás Jenő faddi plébános, esperes, aki Aranykeretből fakeretbe címmel könyvet írt Uhl Antalról. Rostás Jenő részére, aki korábban maga is a településen szolgált lelkipásztorként, az Uhl Antal-emlékszoba létrejöttében végzett szolgálatáért a Baranyaszentgyörgy Község Díszpolgára kitüntető címet adományozták az ünnepségen.

Felföldi László megyéspüspök a megemlékezésen megáldotta a méltó módon felújított, egykori plébániaépületben kialakított, Uhl Antal személyes tárgyait, relikviáit is bemutató emlékszobát. Köszönetet mondott mindazoknak, akik a jó ügy érdekében összefogtak, megálmodták, megtervezték és megvalósították az emlékhely kialakítását.

UA4

A főpásztor beszédében méltatta Uhl Antal emberi nagyságát, majd felhívta a figyelmet arra, ahogy most a lelkipásztor emlékére kialakították ezt az emlékszobát, úgy a szívünk legmélyén nekünk is emlékszobát kell kialakítanunk valakiért, akiért hálát adunk, mert jelen volt az életünkben, akinek a szavai és a tettei által, attól, hogy láttuk a sorsát, a mi életünk is több lett, jobb lett.

Uhl Antal tetteinek üzenete számunkra az, hogy a mi felelősségünk abban rejlik, hogy milyen emlékszobát teremtünk magunkról egymásnak, a szeretteinknek, családtagjainknak, közösségeinknek szívében. Mit hagyunk a szívükben, amikor mi már nem leszünk, amikor már csak a szív emlékszobájában leszünk? Mire fognak emlékezni? Mit tettünk értük, nekik, velük? - tette fel a kérdést a megyéspüspök.

Uhl Antal atya sorsokat, családokat, embereket mentett meg. Legyen ez a nap hálaadás érte, de azokért is, akiknek az emlékszobája a mi szívünkben van, akiknek köszönhetjük, hogy a mindennapi áldozatuk, jóságuk, szeretetük által azzá lettünk, akik ma vagyunk. Bárkivel az életünkben találkozunk – biztatta a jelenlévőket a püspök - tekintsünk úgy rá, hogy róla egy szép emlékszoba szülessen bennünk a mi jóságunk, az áldozatunk, szeretetünk által.

UA8

Istennek, a léleknek, a szívnek a valósága áldás nélkül üres és kevés lesz fogalmazott Felföldi László: "Legyen áldás ezen az emlékszobán és legyen áldás mindnyájunk életén, hogy az a nagyhét, az a húsvét, ami most előttünk van, az életünk szenvedésének, az újrakezdéseinknek, a feltámadásnak a biztonsága és öröme legyen".

Az ünnepség folytatásában a megyéspüspök szentmisét celebrált a település Szent György-templomában, a néhai lelkipásztor egykori szolgálati helyén, majd Rostás Jenő atya könyvbemutatón ismertette az Aranykeretből fakeretbe címmel Uhl Antal életéről írt, nem régiben megjelent könyvét.  A bemutatón két kisfilmet is levetítettek, melyek nem sokkal Uhl Antal halála előtt készültek.

UA13

A nagyközönség számára is látogatható egykori plébániaépület felújítása és az Uhl Antal-emlékszoba a Magyar Falu Program támogatásával valósult meg.

A képgaléria fotói: (1-15) Poór Nárcisz, (16-21) Baranyaszentgyörgy Önkormányzata

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 június
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Közelgő események

Eucharisztikus keresztút és szentmise:
Báta -
2023. 06. 08. - 2023. 06. 08.
Hitoktatói Te Deum:
Magtár Látogatóközpont, Pécs -
2023. 06. 10. - 2023. 06. 10.
Ibafai múzeum megnyitója:
Ibafa -
2023. 06. 10. - 2023. 06. 10.
Úrnapja:
Székesegyház, Pécs -
2023. 06. 11. - 2023. 06. 11.
Tanévzáró püspöki szentmise:
Park Utcai Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Mohács -
2023. 06. 15. - 2023. 06. 15.

Szentmise közvetítések banner v2

 

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség