Míg tavaly a koronavírus-járvány csak az őszi időszakban tette lehetővé, addig idén már április végén megkezdődik a bérmálás a Pécsi Egyházmegyében. Felföldi László megyéspüspök 2022 tavaszán mintegy húsz helyszínen szolgáltatja ki a szentséget, első alkalommal április 30-án, Nagydorogon.
Egyházunk tanítása szerint az apostolok érett felnőtt emberként kapták meg a Szentlelket pünkösdkor, ami tulajdonképpen az első bérmálás volt. Az ősegyházban olyan felnőtteket fogadott be teljes értékű tagként a közösség, akiket érettnek találtak a nagykorú keresztény életre. Ők a három bevezető szentségben, a keresztségben, bérmálásban és az Eucharisztiában egyszerre részesültek húsvét vigíliáján.
Századokkal később egyre több keresztény házaspár kérte, hogy gyermekeik is részesülhessenek a keresztségben. Mivel a hitvalló keresztény családok gyermekeinek jelentős része a családban magáévá tette a krisztusi életet, az Egyház megengedte a gyermekek keresztelését, melyet együtt szolgáltattak ki a bérmálással.
Később a nyugati egyházban megkezdődött a két szentség szétválása. A keresztség az Egyházba, a krisztusi életbe való bevezetés szentsége lett, melyben akár a csecsemők is részesülhetnek, a bérmálás viszont a keresztény nagykorúság, a személyes döntés szentsége lett, amelyet abban az életkorban szolgáltatnak ki, amelyben a szentséghez járuló képes éretten dönteni Krisztus és az Egyház mellett.
A bérmálás megerősít abban, ami a keresztségben elkezdődött. A megkeresztelt - most már felnőttként - maga vállalja azt, amit a keresztségben szülei vállaltak helyette: a krisztusi életet és küldetést. S odaadására válaszul a Szentlélek új módon tölti el őt és erősíti meg, hogy képes legyen a nagykorú keresztény életre. Természetesen, akiben nincs meg a személyes odaadás, aki elzárja lelkét a Szentlélek elől, abban Ő nem tud működni. S aki a bérmálás után nem törekszik a nagykorú keresztény életre, az nem is tapasztalhatja meg annak kegyelmi hatásait.
A keresztségben és a bérmálásban, mint egész életre elkötelező szentségekben Isten elfogadja odaadásunkat, és „a lélekbe eltörölhetetlen lelki jegyet nyom, ami annak a jele, hogy Jézus Krisztus egy keresztényt Lelkének pecsétjével megjelölt, és fölülről származó erőbe öltöztette, hogy az Ő tanúja legyen" (KEK 1304.).
Fotó: Paks-Press Hírügynökség
Pécsi Egyházmegye