Pünkösd a Jézus feltámadása utáni 50. nap, a Szentlélek eljövetelének napja, melyet idén június 5-én ünnepel egyházunk. Pünkösdvasárnap a Pécsi Egyházmegye Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházában Felföldi László megyéspüspök mutat be ünnepi szentmisét 9:30 órai kezdettel, melyben kiszolgáltatja a bérmálás szentségét.
Pünkösd a húsvét után a legrégebbi, a harmadik legnagyobb keresztény ünnepünk. Három fontos esemény kötődik hozzá. Az első, a Szentlélek eljövetele, aki Krisztus megváltó művét beteljesíti, és akinek eljövetelét Jézus búcsúbeszédében megígérte. A második, az Egyház alapítása, valamint harmadik, az egész világra kiterjedő missziós munka kezdete, hisz a Szentlélek erejével azok az apostolok, akik addig talán Izrael földjét sem hagyták el, szerte a Római Birodalomban hirdetni kezdték Jézus feltámadásának örömhírét.
A Szentlélek kiáradásának eseményét Az apostolok cselekedetei (ApCsel 2,1–11) rögzíti. A leírás szerint az apostolok, miután a Szentlélek eltöltötte őket, minden ember számára a saját nyelvén hirdették az evangéliumot. Isten a nyelvek csodájával mutatta meg azt az egységet, amely a közös hit megvallásával kapcsolja össze a különböző nyelven beszélő embereket. Ezáltal született meg az első pünkösdkor az Egyház, amely egy, szent, katolikus és apostoli.
Mára hagyomány, hogy a Pécsi Egyházmegyében a Szentlélek, a harmadik isteni személy eljövetelét ünnepelve kerül sor a bérmálkozásra a pécsi székesegyházban. A liturgia a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján megtekinthető.
Miserend június 5-én, pünkösdvasárnap a székesegyházban: 8:00, 9:30, 18:00. Június 6-án, pünkösdhétfőn a székesegyházban nem mutatnak be szentmisét.
A magyarországi egyházmegyék érseki és püspöki székhelyeinek pünkösdi szertartásrendjéről bővebben ITT lehet tájékozódni.
Fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye