Ötven évvel ezelőtt, 1972-ben rendezték meg első alkalommal a Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivált Komlón. A jubileumi évforduló június 16-án megtartott ünnepélyes megnyitóját a Szent Borbála-templomban tartották, ahol Felföldi László pécsi megyéspüspök, Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár és Dallos Tamás plébános köszöntötték az egybegyűlteket.

A nagy múltra visszatekintő fesztivál egykori alapgondolata Kodály Zoltán műveinek és munkásságának, valamint a résztvevő országok népdal- és kórusmuzsika-kincsének bemutatása és népszerűsítése volt. Az elmúlt ötven évben több mint 40 ország 150 kórusának több mint 15 000 énekese vett részt a rendezvényen hazai és külföldi szakemberek, zeneszerzők, karnagyok, egyetemi zenetanárok kíséretében.

Komlo gyerekkorusok 50 073

A fesztivál története során a hazai kórusok közül a komlóiak mellett leggyakrabban a nyíregyházi Cantemus Gyermekkar szerepelt Szabó Dénes Kossuth-díjas karnagy vezetésével a rendezvényen, akik a jubileumi évforduló megnyitóján is nagy sikerű koncertet adtak a komlói Szent Borbála-templomban.

Komlo gyerekkorusok 50 019

Felföldi László pécsi megyéspüspök örömmel üdvözölte a nyíregyházi Cantemus Gyermekkart és karnagyát, Szabó Dénest. A főpásztor személyes emlékeit is a hallgatóság elé tárva elmondta, több alkalommal mutatott be szentmisét korábbi lelkipásztori szolgálati helyén a gyermekkar zenei szolgálattétele mellett.

Komlo gyerekkorusok 50 015

Dallos Tamás plébános köszöntőjében méltatta, hogy a régmúlt zenéjének gyönyörű öröksége a magas szinten, művészi módon megszólaló énekesek tehetsége által képes jelenvalóvá lenni a számunkra. Olyan különleges ajándék ez, mely az emberi szíveket, lelkeket képes megnyitni - fogalmazott.

Komlo gyerekkorusok 50 023

Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a fesztivált megnyitó köszöntőjében felelevenítette az egykori bányászvárosban Kodály Zoltán személyes közbenjárására alapított ének-zene tagozatos iskola, valamint a gyermekkórus-képzés indításának emlékeit, majd köszöntötte a fesztivál két Kossuth-díjas karnagyát, Szabó Dénest és Tillai Aurélt, valamint a Liszt Ferenc-díjas Tóth Ferencet, akiket a magyar kóruskultúra legnagyobb képviselői közt tartanak számon a nemzetközi zenei világban.

Komlo gyerekkorusok 50 075

A fesztivál ünnepélyes megnyitója nagyszabású gálahangversennyel zárult a Városi Sportközpontban, ahol a nyíregyházi, szolnoki, kaposvári, pécsi és komlói kórusok összkara előadásában felcsendült Kodály-Berzsenyi: A magyarokhoz című művét Tóth Ferenc karnagy, a Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivált életre hívója vezényelte hatalmas sikerrel.

Fotó: Hegyi László

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 június
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Közelgő események

Szentelési jubileumot ünneplő püspökök miséje a székesegyházban:
-
2024. 06. 29. - 2024. 06. 29.
Máriagyűdi ifjúsági találkozó:
-
2024. 07. 04. - 2024. 07. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség