Ünnepi szentmisében ajánlották fel a Pécsi Egyházmegyét Jézus Szent Szívének 2020 júniusában, a Jézus Szíve templomban, Pécs városát és lakóinak életét pedig 1943-ban, a II. világháború gyötrelmes évében. Összeállításunkban erre emlékezünk június 24-én, Jézus Szentséges Szíve főünnepe alkalmából.

A Jézus Szíve templom búcsúján, 2020. június 19-én Kvanduk Frigyes általános helynök vezetett szentségimádást, majd az azt követő ünnepi szentmisében felajánlotta a Pécsi Egyházmegyét Jézus Szent Szívének. Az ünnepi eseményt szentmise követte Dr. Hegedűs János dombóvári plébános főcelebrálásával.

„Jézus Szent Szívének ünnepén érdemes újra felidézni, hogy a szív a teljes embert kifejező ősfogalom, amely egyszerre utal testi és lelki valóságra, amely a bennünk megnyilvánuló személyiség középpontját jelenti. A szívben elhatározások születnek, és benne a szeretetkapcsolataink táplálkoznak. Amikor Jézus Szent Szívének ünnepén az Ő átszúrt Szívére tekintünk, akkor Isten irántuk való szeretetét látjuk, de ez nem csupán egy szimbólum, ilyenkor magát Jézust ünnepeljük úgy, ahogyan Ő a Szívének szeretetét kifejezte” – hallottuk Hegedűs János plébános elmélkedésében.

Jézus Szentséges Szíve oltalmába nem csak a Pécsi Egyházmegyét, hanem Pécs városát és lakóit is felajánlották 1943-ban, a II. világháború gyötrelmes évében.

Abban az évben, március 16-án a Pécsi Római Katolikus Egyházközségek Városi Központi Tanácsának gyűlése tárgyalta azt a felvetést, amely a Jézus Szíve Férfi Kongregációtól indult. Az ekkor már negyedik éve tomboló második világháború fokozódó terhei, a tragikusan növekvő veszteséglisták miatt joggal érezték, hogy a város és lakói égi oltalomra szorulnak.

A nagyszabású, egyes források szerint ötvenezer embert mozgósító ünnepélyt végül a város egyházi és világi elöljáróinak, vallási és civil közösségeinek összefogásával még a háború okozta nehézségek közepette is sikerült kevesebb, mint három hónap alatt megszervezni. 

„Jézus szentséges Szíve, vedd oltalmadba a város minden rendű és rangú polgárát, áraszd reánk a te szeretetedet, hogy annak fényében és melegségében élhessünk, dolgozhassunk és add meg azt a kegyelmet, hogy a város minden polgára együtt legyen majd egyszer az örök mennyei boldogság honában!” - olvasható a felajánlás szövegében.

A felajánlásnak tulajdonítják azt a tényt, hogy ezt követően Pécset nem érte emberéletet követelő bombatámadás. A felajánlást 1993-ban és 2003-ban is megismételték Mayer Mihály püspök vezetésével.

Jézus Szíve főünnepét a pünkösd utáni második vasárnapon, azaz úrnapját követő pénteken, idén június 24-én tartjuk. Jézus szívének tisztelete dogmatikailag a Szentíráson alapul: Jézus kereszten átszúrt szíve a megváltó szeretet szimbóluma. Az Üdvözítő Szíve jelképezi azt az irgalmas, gyengéd szeretetet, amellyel Jézus odafordul minden emberhez, különösen a bűnösökhöz, a szegényekhez, az elesettekhez, a szenvedőkhöz, hogy vigasztalja és szabaddá tegye őket (vö. Mt 9,36; Lk 10,33; Lk 15,20). Jézus lándzsával átdöfött Szíve szimbolizálja tehát azt a megrendítő szeretetet, amellyel teljesen odaadta önmagát értünk, vagyis ajándékká lett értünk.

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 augusztus
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főbúcsú - Ünnepi szentmise:
Máriagyűd -
2022. 08. 14. -
Szent István király ünnepe - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 20. -
A Pécsi Egyházmegye alapításának 1013. évfordulója - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 23. -
Pécsi Egyházmegyei központi tanévnyitó:
Siklós -
2022. 08. 31. - 2022. 08. 31.
Pécs Város és a Magyar Felsőoktatás Napja:
Pécs -
2022. 09. 01. - 2022. 09. 01.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség