Jeles évfordulót ünnepelt a Pécsi járásban található Abaliget község katolikus közössége 2022. július 10-én: 265 évvel ezelőtt, 1757-ben alapították újra plébániájukat. Az ünnep alkalmából hálaadó szentmisét mutatott be Felföldi László megyéspüspök Mátyás Imre plébános koncelebrálásával a település Bűnbánó Szent Mária Magdolna-templomában.

Az ünnepi szentmisén együtt ünnepelt Ivády Gábor Vilmos abaligeti polgármester, Füziné Kajdy Zita Orfű polgármestere, valamint Kiss Ferenc Husztót és Novák Péter Kovácsszénája polgármestere, továbbá Abaliget hívő közössége.

Abaliget 041

Hóbár Csaba plébániai munkatárs köszöntötte az egybegyűlteket. Emlékezésében méltatta Klimó György néhai pécsi püspök főpásztori szolgálatát, aki munkássága idején mintegy 70 templomot építtetett vagy újíttatott fel és 16 plébániát alapított, illetve újraalapított, köztük az abaligetit 1757-ben. 

A templomhoz tartozó plébánia élete az egyházközség életének történéseit feljegyző Historia Domus tanúsága szerint folyamatos újrakezdés – mondta Hóbár Csaba. Az első világháború után minden szempontból virágzó plébániát hozott létre Tihanyi János plébános. A látványos fejlődést a második világháború, majd a kommunizmus törte meg. A rendszerváltás időszaka pedig újszerű kihívások elé állította a közösséget.

 Abaliget 189

Ma azokra is emlékezünk, akiknek áldozatából és szeretetéből megmaradt ez a közösség, akik jelet hagytak maguk után, akik hűséggel helytálltak a legnehezebb időkben is, akik a romokon, romokból is építkezni akartak. Ma azt is ünnepeljük, hogy mindig volt valaki, aki építeni akart ebben a közösségben – hallhattuk az ünnepi köszöntőben.

Abaliget 059

Felföldi László megyéspüspök az irgalmas szamaritánus történetét bemutató evangéliumi szakaszhoz (Lk10, 25-37) kapcsolódóan világunk zűrzavaros mindennapjaira irányította a figyelmet. Mindaz, ami most Európában történik, hazánkat, Európát és az itt élőket is kifosztja, tönkreteszi – emelte ki a főpásztor.

Abaliget 223

A Magyarország közelében dúló háború számunkra elképzelhetetlen nyomorúságot okoz. Családjaink is megszenvedik a mai helyzetet, ami az egyházat is tépázza. Fel kell ismernünk és vállalnunk saját feladatunkat, küldetésünket, mellyel a rászorulókat szolgálhatjuk, mégpedig azzal a nagylelkűséggel, ami az irgalmas szamaritánust is jellemezte: „Viseld gondját, és ha többet költenél rá, visszatérve megadom neked" (Lk10, 35). Az irgalmas szamaritánus nem csak az egyes ember, hanem a közösségek számára is iránymutató kell, hogy legyen. Össze kell fognunk a helyi közösségekben, építkeznünk kell, ha szükséges, újra és újra, ahogy itt az abaligeti egyházközségben is teszik, mert az összefogáson múlik fennmaradásunk és létünk ebben a zavarodott világban – figyelmeztetett Felföldi László.

Abaliget 148

Az abaligeti plébánia a Pécsi Egyházmegye legkisebb önálló plébániája, melyet 2018-tól oldallagosan lát el a magyarszéki plébános. Abaligeten kívül Husztót, Kovácsszénája és Orfű  – öt kis kápolnával – tartozik hozzá. Korabeli írásos nyelvemlékek már 1332-ben említik Abaliget Mária Magdolna-templomát, amely a török időszakot követően elpusztult. A település ma is fennálló római katolikus templomának alapjait 1778-ban rakták le, 1796-ra késő barokk stílusban épült meg, és szintén Szent Mária Magdolna tiszteletére szentelték fel.

Abaliget 200

A plébánia újraalapításának 265. évfordulója alkalmából bemutatott ünnepi szentmise után agapéval zárta az ünneplést az abaligeti egyházközség hívő közössége.

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 július
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főünnepe:
-
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.
A Pécsi Egyházmegye főbúcsúja - Szentmise Máriagyűdön:
-
2024. 08. 17. - 2024. 08. 17.
KOVÁSZ - A Pécsi Egyházmegye családi napja:
-
2024. 08. 19. - 2024. 08. 19.
Szent István király ünnepe - Szentmise a székesegyházban:
-
2024. 08. 20. - 2024. 08. 20.
KILÁTÓ - Keresztény gólyatábor Sikondán:
-
2024. 08. 21. - 2024. 08. 24.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség