Felsőnyéken 55 millió forintot megközelítő összegből újulhatott meg a temetői dombon álló Szent Lajos király-templom. A felújított templomot és egy ötszáz éves, tavaly feltárt keresztény tömegsírt, valamint annak felszínén állított keresztet is megáldott Felföldi László pécsi megyéspüspök augusztus 27-én.
A rendhagyó történelmi múlttal rendelkező felsőnyéki katolikus templom felújítása még 2018-ban kezdődött meg. A munkálatok során rábukkantak egy különleges tömegsírra. A település lakói 1545-ben a 13. századi eredetű templomban kerestek menedéket a török hódítók elől, akik a templomot a benne védelmet keresőkkel együtt felrobbantották. Így keletkezett a felújítás során előkerült tömegsír, ami fölé utóbb keresztet állítottak a helyiek.
Hagyományaink, gyökereink ápolására építhetünk csak stabil jövőt – emelte ki szentbeszédében a főpásztor. A templom története a múlthoz tartozik. A mi múltunkban is ötven évvel ezelőtt megvolt az életnek a maga menete, nem kellett korszakalkotó dolgokat kitalálnia egy-egy embernek. Ma a közösségek vezetőinek, polgármesternek, papnak, családfőnek nehéz feladata van, amikor az életben maradáshoz, a közösség megerősítéséhez megoldást keres. A családok helyzete is teljesen megváltozott. Ezért új, belső hagyományokat kell kialakítani, melyekre majd a gyermekek felnőve visszatekintenek és támpontnak tekinthetik saját családi életük felépítésekor.
Felföldi László megköszönte mindazok munkáját, hitét, türelmét, akik a templom felújításában közreműködtek és kitartottak akkor is, amikor lassan haladtak a munkák, vagy akár a felújítás befejezése is kétségesnek tűnhetett. A főpásztor úgy fogalmazott, ahogy egy templom, egy épület megfárad, elöregszik és megújításra szorul, úgy az életünk is. Ha a felújított épületre tekintünk, felmerülhet bennünk a kérdés: nekünk miben kell megújulnunk, letisztulnunk, miben kell szebbé tennünk a benső szentélyünket?
Az olvasott evangélium mondanivalója az alázat köré csoportosult - emeleti ki a megyéspüspök. Ez nem bárgyú meghunyászkodást jelent. Az alázatos mindig vagány és erős. Az alázat azt jelenti, hogy a helyünkön vagyunk. Az a küldetésünk, hogy a saját helyünket megtaláljuk és elfoglaljuk. Aki nics a helyén, az nem érzi jól magát, zavarodott, nem tud jól szeretni. A körülötte élőknek is zavart okoz. Az alázatban három szó egyesül: létezés, szeretet, és türelem – hangsúlyozta a főpásztor. Ezek nélkül nincs szép kapcsolat.
A szentmisén Felföldi László beiktatta új hivatalába Lovász Zsolt plébánost, korábbi plébániai kormányzót. Az ünnepség a tömegsír és a felette álló kereszt megáldásával ért véget.
Felsőnyéknek a római korig visszamenő fordulatos történetéről részletesebben is beszámolunk a szeptember 3-án megjelenő Lelki séták sorozatunkban
Fotó: Iregszemcsei Római Katolikus Plébánia
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.