A szakrális művészeti ágakat felvonultató, szeptember 17. és 25. között megrendezésre kerülő országos fesztivál részeként a Pécsi Egyházmegyében idén bátai és pécsi helyszíneken 24 szakrális témájú rendezvényen várják az érdeklődőket a János evangéliumából vett „Úgy szeressétek egymást, ahogy én szerettelek titeket!” krisztusi mottó jegyében. A fesztivál, illetve annak első rendezvénye ünnepélyes megnyitóját szeptember 17-én tartották a bátai Szent vér kegyhelyen. Az ünnepi alkalmon jelen volt Mayer Mihály nyugalmazott püspök, valamint Huszárné Lukács Rozália Anna, Báta község polgármestere is.

A fesztivál szervezői idén is szeretnének ízelítőt nyújtani kultúránk szakrális emlékeiből és kincseiből, köztük pedig bemutatni magyar művészek, fiatal tehetségek előadásait, alkotásait is, hogy általuk egy kicsit szebbé, jobbá tegyük a világot.

Bata 2022 100

A bátai katolikusok népi vallásosságát bemutató - a szeptember 17-i egyházmegyei zarándoklathoz kapcsolódóan szervezett - kiállítás ünnepélyes megnyitóját az ünnepi szentmise előtt tartották a bátai kegyhelyen. A helyiek szakrális tárgyaiból összeállított tárlat szakmai igényességgel és alapossággal válogatott anyaga hosszú hónapok gyűjtése és felajánlások nyomán jött létre.

Bata 2022 097

Kürtösi Krisztián bátaszéki plébános megnyitó beszédében kiemelte, a „Nyisd meg, Uram, szent ajtódat” címmel megrendezett kiállítás gazdag gyűjteménye a bölcsőtől a sírig mutatja be a népi vallásosság helyi emlékeit. A sárközi települések között a népi vallásosság és művészet terén Báta különleges helyet foglal el. Történelmi és földrajzi helyzetükből és katolikus hitükből adódóan a bátaiak úgy őrizték meg archaikus népi vallásosságukat, ahogy egyetlen környékbeli településre sem jellemző. Nem szabad feledni, hogy Báta az Eucharisztia tiszteletének őrhelye is, melynek tiszteletét felfedezhetjük a kiállított tárgyakat szemlélve – fogalmazott a plébános.

Bata 2022 059

A bátai katolikusok szakrális eszközeiből összeállított kiállítás anyagában képek, feszületek, imakönyvek, imalapok, írások és különleges tárgyi emlékek a nagy érdeklődésre való tekintettel a bátai kegyhelyen egészen adventig megtekinthetők.

A fesztivál további, a Pécsi Egyházmegyében megrendezésre kerülő programjairól tovább információk ITT találhatók.

Fotó: Hegyi László

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 október
M T W T F S S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Közelgő események

Katolikus Kulturális Hetek:
-
2022. 10. 02. - 2022. 10. 31.
Boldogasszony Imaszövetség találkozója:
Pécs -
2022. 10. 25. -
Szent Mór püspök, az egyházmegye társvédőszentje - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 10. 25. -
Mindenszentek - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 11. 01. -

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség