Különleges szépségű és értékű szőnyegeket ajándékozott a Pécsi Egyházmegye az Iparművészeti Múzeumnak, melyeket október 25-én szállítottak Pécsről Budapestre.

A három darab nagyméretű, kézi csomózású szőnyeg egykor a püspöki palotát díszítette, állapotukból kifolyólag azonban ma már erre nem alkalmasak. Mivel restaurálásra szorulnak, s szakszerű tárolásukra nincs megfelelő hely, felajánlották az Iparművészeti Múzeum gyűjteménye számára, ahol örömmel vállalták az értékes, de nem túl jó állapotban lévő szőnyegek tisztítását, fertőtlenítését és restaurálását.

A szőnyegek szállításra történő előkészítésében és csomagolásában a Janus Pannonius Múzeum restaurátor osztályának vezetője, Pápay Kornélia segédkezett. A legrégebbi, feltehetősen a 17. századból származó, anatóliai szőnyeg alapanyaga gyapjú, melyet természetes színezőanyagokkal festettek meg.

szonyegszallitas2

Szmirnából, a 20. század elejéről származó gyapjúszőnyeg 2015-ig a püspöki palota lépcsőházát díszítette.

szonyegszallítas3

A muzeális értékű textíliák remélhetőleg egyszer kiállításra is kerülnek, s ily módon közkinccsé válhatnak.

Szöveg: Turi Zsuzsanna
Kép: Bodnár Boglárka

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 július
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

No events

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség