A dicsőség magában foglalja mind a nagyságot, mind annak nyilvánvalóvá válását. A dicsőségről szól Berecz Tibor káplán, iskolalelkész elmélkedése, melynek főbb üzenetét adjuk közre.

Azt átlényegülés után a szentmisében azt mondja a pap: „Íme, hitünk szent titka". Azt válaszoljuk: „Halálodat hirdetjük Urunk, és hittel valljuk feltámadásodat, amíg el nem jössz". Jézus halála után, de még a dicsőséges eljövetele előtt vagyunk.

Mi az a dicsőség? A császárok diadalívet állíttattak maguknak, hogy mindenkinek tudtára adják saját tetteiket, saját dicsőségüket. Ilyen Titus császár diadalíve Rómában, aki a római-zsidó háborúk lezárásaként emeltette azt. A háborúban aratott győzelmét követően a császár a jeruzsálemi templomot is leromboltatta. Ennek emlékét is felvésette Titus a diadalívre, saját dicsőségét hirdetve ezzel.

A jezsuiták értelmezésében a dicsőség, a tisztelet azt jelenti, hogy nyilvánosan elismerjük valakinek a nagyságát. A művészek alkotásának egyik mozgatórugója, hogy másoknak is megmutassák, mit tudnak, hogy a nyilvánosság is megismerhesse, mire képesek, és ezt elismerjék. A Szentírásban is találunk olyan jeleneteket, ahol valaki elismeri a másik nagyságát. Jézussal kapcsolatban. Ilyen a százados esete a kereszt mellett, aki nyíltan kimondja: „Ez az ember valóban az Isten Fia volt” (Mk 15,39).

Jézus földi életében még nem dicsőült meg. Izajásnál azt olvassuk: „Megvetett volt, utolsó az emberek között, a fájdalmak férfija, aki tudta, mi a szenvedés; olyan, aki elől iszonyattal eltakarjuk arcunkat, megvetett, akit bizony nem becsültünk sokra” (Iz 53,3). Az emberek többsége nem ismerte fel Jézusban a Megváltót, a kiléte nem volt nyilvánvaló. A dicsőség viszont mindig együtt jár a kinyilvánulással. Ezért földi életében Jézus tulajdonképpen rejtve élt közöttünk. Az utolsó ítéletről szóló példabeszédében (Mt 25,31-46) úgy említi második eljövetelét, mint az ő dicsőséges visszatérését. Visszatérésekor tehát mindenki számára nyilvánvalóvá lesz Isten nagysága, szeretete.

2022. december 14-én, a pécsi székesegyházban celebrált roráté szentmise, benne Berecz Tibor káplán, iskolalelkész elmélkedésével, megtekinthető a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján:


Az adventi készület roráté szentmiséken hallható elmélkedései egy vezérfonal mentén haladnak a pécsi székesegyházban celebrált szentmiséken, melyet ebben az évben az Úr imádsága és az angyali üdvözlet sorai adják. Az egyes szentmisék tematikájának részletei megtekinthetők ITT.

Fotó: Pixabay

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 november
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

Verbita városmisszió Pécsett, a Gyárvárosi templomban:
-
2023. 11. 30. - 2023. 11. 30.
Advent Pécs - Ünnepélyes megnyitó a Széchenyi téren:
-
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Verbita városmisszió Pécsett, a Jézus Szíve plébániatemplomban::
-
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Férfitalálkozó:
Tamási -
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Egyházmegyei ministránsnap:
Szent Mór Iskolaközpont, Pécs -
2023. 12. 02. - 2023. 12. 02.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség