December 15-én áldotta meg Szép Attila hivatalvezető püspöki helynök a Tolna és Baranya megye határán fekvő Csikóstőttős 1789-ben épült és a közelmúltban külsőleg teljesen felújított római katolikus templomát. A kormányzati forrásból, valamint egy Csikóstőttősről elszármazott magánszemély egyéni adományából megújult Szentháromság-templom ünnepélyes átadásán jelen volt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, Pintér Szilárd dombóvár polgármestere és Kreb Imre, Csikóstőttős polgármestere, valamint a templom lelkipásztora, Kovács Ferenc vásárosdombói plébános.
Csikóstőttős első ismert írásos említése az 1500-as évekből származik. A török hódoltság idején a település lakossága megfogyatkozott, helyükre a 18. században német telepesek költöztek. A Vásárosdombó közelében fekvő község hányatott sorsú magyar- és németajkú lakossága összefogással élte túl az elmúlt századok viharait.
Köszöntőjében Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára tolmácsolta Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára üdvözletét. Elmondta, hogy a kormány által a felújításhoz biztosított mintegy 15 millió forint jó helyre került Csikóstőttősön.
A magyar nép fennmaradásához, csakúgy, mint 1000 évvel ezelőtt, az államalapításkor, elengedhetetlen a kereszténység - fejtette ki az államtitkár. Azok a népek, melyek a történelem során a Kárpát-medencében éltek, de nem vették fel a kereszténységet, ma már sehol sincsenek. Mi viszont itt vagyunk, és keresztény közösségeink a legstabilabb elemei a nemzeti összefogásnak. Ennek az is bizonyítéka, hogy a kormányzati támogatást jelentős helyi pénzadomány is kiegészítette. Éppen ezért a kormány örömmel támogatta a templom felújítását. A jelenlevő kisiskolások a község jövőjének reményei, akik a hideg ellenére is eljöttek és nagyon fegyelmezetten viselkedtek - emelte ki Potápi Árpád János.
Pintér Szilárd, Dombóvár polgármestere leszögezte, hogy Csikóstőttős a szülővárosa, ide kötődik minden emléke, itt járult a szentségek felvételéhez. Reményét fejezte ki, hogy unokáját és dédunokáját is ebben a templomban fogják keresztelni. Pintér Szilárd kifejezte örömét, amikor megtudta, hogy Magyaroszág Kormánya a korábbi ígéreteknek megfelelően nagyobb összeggel támogatja a templom felújítását, melyhez a Pécsi Egyházmegye és egy egyéni adományozó is tekintélyes összeggel járult hozzá.
Az átadási ünnepségen Szép Attila hivatalvezető püspöki helynök a templomok emberi életben betöltött szerepéről beszélt. Elmondta, hogy az emberiség mindig kereste a kapcsolatot a Teremtővel, akit mi, keresztények, Istennek hívunk, más vallások máshogy neveznek. A templomok kialakítása arra szolgál, hogy az Istenre irányítsa a figyelmünket, kiszűrve minden zavaró tényezőt, alkalmat kínálva az elcsendesedésre, fohászok megfogalmazására, segítségkérésre, hálaadásra. A templom az élő közösség története, az egyes emberek élettörténete. Az itt élő közösség tagjai minden korban - ahogyan most is - nagy szeretettel adományoztak a templom felújítására, melyről a bejáratnál márványtábla tanúskodik.
Az ünnepélyen a Szentírásból Ezekiel próféta könyvének 40. fejezetéből (Ez40), a jeruzsálemi templomról szóló részeket olvasták fel, majd a könyörgést követően Szép Attila megáldotta a templom épületét és mindazokat, akik e falak között keresik a kapcsolatot Istennel.
A templom homlokozatának felújítását a későbbiekben a belső tér megújulása követheti majd a hívek legnagyobb örömére.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.