Megalapításának 35. évfordulóját ünnepelte június 4-én a Házas Hétvége Pécsi Régiója a székesegyházban és a Magtár Látogatóközpontban. Az ünnepségen, ahol a jubiláló házaspárokat is köszöntötték, beszédet mondott Felföldi László pécsi megyéspüspök, az ünnepi szentmisét Mayer Mihály nyulgamazott püspök celebrálta, a szónok Bíró László nyugalmazott tábori püspök volt.

A Házas Hétvége (HH) olyan lelkiségi mozgalom, amely házaspároknak, papoknak és szerzeteseknek kíván segítséget nyújtani az egymással és közösségükkel való kapcsolatuk megújításához és elmélyítéséhez. Az 1952-ben Gabriel Calvo spanyol katolikus pap által indított házassági szemináriumok a jezsuita Charles A. Gallagher közreműködésével váltak később módszertanilag is megalapozott mozgalommá, amit a protestáns egyházak is világszerte adaptáltak. A több mint nyolcvan országban jelen levő mozgalom Magyarországra 1983-ban érkezett, melybe Pécsett 1987-ben kapcsolódtak be házaspárok és papok.

619 HH 35 MSZ 01

A Pécsi Régió 35. évfordulós ünnepét Felföldi László pécsi megyéspüspök nyitotta meg. A főpásztor köszönetét fejezte ki a Házas Hévége közösség tagjainak önkéntes szolgálatukért. Ferenc pápát idézve arra buzdította a házaspárokat, hogy álljanak meg és hallják meg Isten szavát, és engedjék meg, hogy az Úr megváltoztassa őket, hogy aztán ők megváltoztathassák a világot, és otthonná tegyék mindazok számára, akiknek szükségük van arra, hogy befogadásra és elfogadásra találjanak, valamint akiknek szükségük van a Krisztussal való találkozásra, mert tudniuk kell, hogy szeretik őket.

619 HH 35 MSZ 02

Látjuk magunk előtt az egyházközségek és családok nehézségeit, gyengeségeit - fogalmazott Felföldi László. Ugyanakkor minden egyházközségben szükség van legalább egy családra, aki felvállalja a közösség szolgálatát. Ennek a családnak a példája nyomán, hasonlóan a kristályosodás folyamatához, ahol egyetlen kristály, mint egy kis góc kialakulása gyorsítja fel azt a folyamatot, amelyben az egész közösség újjáéledhet. Onnan kell elindulni, ahol most vagyunk, akik most vagyunk, és azzal, amink van. A világ mérhetetlenül ki van éhezve a házasságnak, a családnak, a béke szigetének a megtalálására. Ez a megújulás útja, melyben mindannyiunknak megvan a maga küldetése - fordult a házasokhoz a pécsi megyéspüspök.

619 HH 35 MSZ 08

Az évfordulós alkalomhoz kapcsolódó szentmise elején Bíró László nyugalmazott tábori püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Családügyi Bizottságának 1994-2020-ig elnöke megáldotta a Házas Hétvége Pécsi Régió új zászlaját. Szentbeszédében felelevenítette a 35 éves Pécsi Régió történeti kezdeteit, melynek szereplői közül többen személyesen is jelen voltak. A Szentháromság vasárnapjának házaspároknak szóló üzenetéről szólva Bíró László a bizánci ikonokra jellemző megjelenítő emlékezésre hívta fel a figyelmet.

619 HH 35 MSZ 14

A nyugalmazott püspök kijelentette, a házasság egyik feladata, hogy a Szentháromság titkának megjelenítője legyen. Ennek a titoknak kulcsa a szeretet. Ha megszűnne a szeretet a házastársak között, akkor megszűnne a Szentháromság ikonja lenni. Ehhez a Házas Hétvége két mankót is ad a kezünkbe. Az egyik a dialógus, ami segít, hogy a két ember között ne szűnjön meg a szeretet. XVI. Benedek pápa úgy fogalmaz, minden egyes ember Isten logosza, igéje. A házasságban tehát két logosz van együtt. Ezek együttműködése a dia-logosz, a dialógus, a párbeszéd. Ha a dialógus elakad, akkor a szeretet hal meg a két ember között. Az a szeretet, ami nincs kommunikálva, az nincs.

619 HH 35 MSZ 15

A másik mankó a közösség, ahogy a Szentírásban is olvasható: „Minden, ami az Atyáé, az enyém is” (Jn 16,15), majd másutt „Én és az Atya egy vagyunk” (Jn 10,30). Ahogy a Szentháromságban nincs egyes szám első személy, ugyanúgy a házasságban sem lehet, csak többes szám első személy. Ez a Házas Hétvége titka. A házasságban az Isten a szeretet által van jelen. A Házas Hétvége a jövő közössége, amely a hiteles házaspárok életpéldáján és önkéntes munkáján alapul. A hiteles házas hétvégés párok a jövő meghatározó emberei - zárta beszédét Bíró László.

619 HH 35 MSZ 24

A szentmisét követően a Magtár Látogatóközpontban folytatódott az ünnepség, ahol régi és új közösségi tagok, házaspárok, a Pécsi Egyházmegyéhez tartozó további régiók, Mohács, Szekszárd, Dombóvár, Szigetvár vezetői és tagjai is köszöntötték az egybegyűlteket, köztük azokat, akik Pécsen elindították a Házas Hétvége mozgalmát még 1987-ben. A program ideje alatt a „HH”-s gyermekeket ugyancsak „HH”-s idősebb társaik vonták be a rájuk szabott csapatjátékokba. Házaspárok és gyermekeik a vacsoránál találkoztak újra, melyet követően közösen fogyasztották el az egyes régiók csoportjai által sütött szülinapi tortákat.

Fotó: Mánfai Szabolcs
Szöveg: Pécsi Egyházmegye