A Baja-belvárosi templom Szent Cecília Kórusa (vezényel: Petz Gábor és Kosóczki Tamás) és Kosóczki Tamás orgonaművész közreműködésével egyházzenei áhítatot tartanak szeptember 30-án, 19.30 órakor a pécsi székesegyházban. Az áhítaton lesz a pécsi bemutatója Kovács Szilárd Ferenc, a pécsi bazilika orgonaművész-zeneigazgatója által írt Szvitnek (Fanfare, Ostinato, Toccata). A belépés ingyenes.
Az egyházzenei áhítaton műsorra kerül:
1. Kosóczki T.: Intrada “Te Deum”
2. T. L. da Victoria: Ave Maria
3. R. Dubra: O Crux ave
4. J. S. Bach: g-moll prelúdium és fúga BWV 535
5. G. Aichinger: Regina coeli
6. O. Gibbons: Veni Creator Spiritus
7. Ch.-M. Widor: „Bach's Memento“ Nr. 6 Mattheus-Final
8. J. Rheinberger: Dextera Domini
9. M. Dupré: Cortége et litanie
10. G. Fauré: Cantique de Jean Racine Op. 11.
11. J. Skraup: Terra tremuit
12. Kovács Szilárd: Szvit (Fanfare, Ostinato, Toccata) – pécsi bemutató
Baja-belvárosi Templom Szent Cecília Kórusa
A Baja-belvárosi Templom Szent Cecília Kórusa Baja városának egyik legnagyobb múltú zenei együttese. Karnagyai voltak: Wilhelm Károly, Lovas Andor, Bojta Károly, Abonyi Pál, Simon Tamás és Pajor Márta. Jelentősebb szolgálatok, szereplések után sajnálatos átszervezések közt megszűnt a kórus.
Az énekkar újjá alapítására Kosóczki Tamás orgonaművész, a templom kántora 2004-ben tett sikertelen kísérletet. 2009 tavaszán az amatőr együttes tagjai azonban örömmel vállalták, hogy a belvárosi templom ünnepi szertartásait énekükkel teszik szebbé. 2009 óta több mint 200 szentmisén teljesítettek szolgálatot, elsősorban a belvárosi templomban, de énekeltek már a józsefvárosi és a kiscsávolyi templomban is ünnepi szentmiséken. 2013 júniusában szerepeltek először hangversenyen nagy sikerrel, dr. Kosóczki Tamás orgonaművész szólóestjén.
Azóta a kórus a templombúcsúi hangverseny állandó közreműködője, de szerepeltek már Bátaszéken és Bácsalmáson is. Az énekkar repertoárján kizárólag egyházi kórusművek szerepelnek. Tevékenységüket nem szereplésként, hanem zenei szolgálatként fogják fel. Mivel az együttes vezetője egyben az orgonakísérő is, ezért a vezénylésben korábban Kosóczkiné dr. Jendrék Ágnes volt a segítője, 2011 óta Kosóczki Tamás dr. Petz Gáborral együtt vezeti a kórust.
Kosóczki Tamás orgonaművész
Kosóczki Tamás zenei tanulmányait a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye Kántorképző Tanfolyamán kezdte 1992-ben. Orgonatanára a kalocsai érseki főszékesegyház karnagya, Leányfalusi Vilmos orgonaművész volt. 1996-ban szerzett Római Katolikus Kántori Oklevelet. Tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Konzervatóriumában folytatta, ahol 1998-ban felvételt nyert az egyetemi ágazatra, tanára dr. Csanádi László orgonaművész volt. 2003 tavaszán tartotta orgonaművész-tanári diplomakoncertjét Szegeden.
Posztgraduális tanulmányait 2004 és 2007 közt végezte Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Doktoriskolájában. Konzulensei voltak: Lantos István, dr. Karasszon Dezső és dr. Ruppert István. Doktori hangversenyét 2010 őszén Budapesten, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben adta.
1999-2007-ig a békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola orgona főtárgy tanára, majd 2007/2008-as tanévben a váci Bartók Béla Zeneiskola tanára volt. 2008 őszén visszatért szülővárosába, ahol a Liszt Ferenc Zeneiskola orgona- és zongoratanáraként tevékenykedik. 2010 őszétől a bajai Eötvös József Főiskola oktatója.
1998-ban alapította meg Baján a Belvárosi Orgonaesték hangversenysorozatot, melynek azóta is művészeti szerkesztője. 2003. július 1-től a Baja-Belvárosi Templom orgonistája. 2002-ben elnyerte a Köztársasági ösztöndíjat, 2005-ben és 2006-ban pedig a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kiírt Fischer Annie ösztöndíjat. Sikerrel szerepelt számos hangversenyen Magyarországon, Németországban, Svájcban, Romániában Szerbiában és Szlovákiában.
Forrás és fotó: Kosóczki Tamás
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.