A hőgyészi plébániához tartozó Szakály település 1742-ben, Mindenszentek tiszteletére felszentelt, műemlékvédelem alatt álló barokk templomát áldotta meg Felföldi László pécsi megyéspüspök és celebrált falai között ünnepi szentmisét szeptember 24-én Serban Valentin plébános, a jelenlevő világi közméltóságok, meghívott vendégek és az egyházközség idősebb és fiatalabb tagjai jelenlétében.

A 2022-ben megkezdett felújítás során megújult a templom homlokzata, kicserélték a támpillérek cserépfedését, valamint csapadékvíz-elvezetés és egy korszerű, dréncsöves vízelvezetés is kiépült a templom körül az épület állagmegóvása érdekében. A 45 millió forint értékben megvalósult munkálatokból 15 millió forintot kormányzati, a fennmaradó összeget egyházmegyei és egyházközségi forrásból, valamint közadakozásból finanszírozták.

Szakaly templommegaldas 41

A főpásztor szentbeszédében példaértékűnek nevezte az adományozók jószándékú megnyilatkozását, melynek köszönhetően ez a megújulás. A templom épülete a közösségről szól, mint az otthon és a családi ház, melynek az ereje kíséri és megtartja az embert - fogalmazott. A család ereje mára azonban meggyöngült, egyre kevesebb az olyan otthon, ahol a család egységben ül a családi asztal körül és örvendezik a létnek, az összetartozásnak, a szeretetnek.

Szakaly templommegaldas 29

Ahogy ez a templom összefogással újult meg, úgy a család is csak összefogással tud újra magára találni. Ezt a megújulást azonban a családi asztalnál kell elkezdeni, mindnyájunknak a saját életében. Ez Isten üzenete mindnyájunk számára, és csak tőlünk függ, hogy meghalljuk-e a, vagy süket fülekre talál a hívása.

Szakaly templommegaldas 27

Manapság ugyanis egy idegen költözött a családi asztalhoz: a telefon és a TV - emelte ki beszédében a püspök. Régen körbe ülték a családi asztalt, ma félkörbe, mert a másik felét a TV és a telefon foglalja el, miközben életünk legértékesebb emberei között arra figyelünk, hogy érkezett-e számunkra valamilyen semmitmondó üzenet.

Szakaly templommegaldas 13

Az élet megújulásához elengedhetetlen az olyan összefogás, ami itt, Szakályban megvalósult. Ezen múlik ma az egyházközségek megújulása, a családok és személyes életünk megújulása. Gondoljunk erre, amikor a hétköznapokban rátekintünk erre a templomra, mert üzenetet hordoz a számunkra, mégpedig azt, hogy összefogás és áldozat nélkül nincs megújulás. A megújulás hátterében pedig mindig az Istenre figyelés áll, mely által meg kell hallani, meg kell érteni és meg kell valósítani Isten üzenetét a személyes sorsunkban, mert ez életünk titka, ereje, gazdagsága és öröme.

Szakaly templommegaldas 25

Isten végtelen és mindig újat tud adni az ember számára. Ő többet, értékesebbet és örömtelibbet akar számunkra adni a családi asztalnál és közösségeink életében is – zárta elmélkedését Felföldi László püspök, aki a liturgia zárásában a Jóisten áldását kérte a megújult templomra, az egyházközség családjai életére. Végezetül a közösség hittanosainak énekes műsora zárta az ünnepet.

Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.
Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2024. 05. 10. - 2024. 05. 10.