Đuro Hranić diakovár-eszéki érsek meghívására mutatott be ünnepi szentmisét Felföldi László pécsi megyéspüspök Almáson, a Menedéket Nyújtó Szűzanya kegyhelyén október 8-án, a Magyarok Nagyasszonya ünnep alkalmából. 

Mintegy 300 magyar ajkú zarándok vett részt a magyar nyelvű szentmisén, akik a Diakovári-Eszéki Főegyházmegyéből és a Pécsi Egyházmegyéből érkeztek az ünnepre, melyet Đuro Hranić érsek hívott életre hagyományteremtő szándékkal. Az érsek szándéka a kezdeményezéssel, hogy lehetőséget teremtsen a horvátországi magyar ajkú hívek számára, hogy évente egyszer összejöjjenek imádkozni és tanúságot tenni hitükről, ahogyan mondják, az Almási Szűzanya kegyhelyén.

almas2

A zarándoklat Mária-köszöntővel kezdődött, majd a hívek keresztutat végezték a kálvárián, ezután kapcsolódtak be a szentmise közös ünneplésébe a kegytemplomban. A szentmisét követően a helyi és környékbeli kulturális egyesületek zenés-táncos műsorral kedveskedtek a zarándoknak. Az ünneplés szeretetvendégséggel zárult. 

almas7

Almás ma Szlavóniában található, a diakóvári püspökség területén, az eszéki járásban. A település nevét a zarándoklatok teszik ismertté. Templomának főoltárán áll a Boldogságos Szűz fából faragott, díszesen ezüstözött kegyszobra, jobb karján a kis Jézus áldást ad, a Szűzanya bal kezében pedig királyi pálca látható.

Aljmas

A kegyszobor eredetét a bosnyák ferencesek jegyezték le. Ebből tudjuk, hogy a törökök kiűzése után 1686-ban Horváth András ferences pap Eszéken faragtatta és ünnepélyes külsőségek között Nagyboldogasszony ünnepén a laskói kápolnába vitette, ahonnan a vallási villongások elől 1704-ben Almásra menekítették. A település 1715-ben felszentelt templomában helyezték el, mely az eszékiek fő zarándokhelye lett. A templom 1846-ban leégett, de 1847-ben újjáépítették. Egészen 1991-ig állt, amikor többször súlyosan megrongálták. 1993. augusztus 14-én Nagyboldogasszony ünnepének előestéjén teljesen lerombolták. A kegyszobor Eszéken vészelte át a nehéz napokat, majd 1997-ben visszakerült almási helyére. A kegyhely napjainkban látogatható templomának felépítése 2001-től 2007-ig tartott.

Fotó: Mihovics Szebasztián diakónus
Templomfotó: Wikipédia

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 június
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség