21. alkalommal adták át idén január 21-én a Polgári Kör Pécs Egyesület által alapított Tüke-díjat a pécsi székesegyházban, ahol az ünnepi alkalomhoz kapcsolódó szentmisét Mayer Mihály nyugalmazott püspök celebrálta. A díjazottak között van Bozóky Anita, aki 2014-2022 között volt a Pécsi Egyházmegye turisztikai főmunkatársa.
A Tüke-díjat Pécs város szabad királyi rangra emelése előtt tisztelegve adják át 2004 óta minden évben. Az elismerést olyan személyeknek ítélik oda, akik példamutató tevékenységükkel jelentős mértékben hozzájárultak a város fejlődéséhez. A Tüke-díj mellett az Ifjúsági Tüke-díjat, valamint a Civil Szervezetek Díját is átadják az arra érdemeseknek.
2024-ben ketten részesültek Tüke-díjban. Az egyik díjazott Dr. Kiss László jogtudós, egyetemi tanár, az állam- és jogtudományok akadémiai doktora, a MTA tagja valamint 1998 és 2016 között az Alkotmánybíróság tagja. A másik díjazott Dr. Dóczi Tamás idegsebész, professzor emeritus, a MTA tagja.
Az idén hetedik alkalommal átadott Ifjúsági Tüke-díjat Jávorszki Bendegúz Hunor a PTE ÁJK III. éves hallgatója kapta.
Folyamatos, ambiciózus, fáradhatatlan munkáját emlékéremmel ismerték el Tillai Gábor történész, muzeológus, idegenvezetőnek, a Tájak Korok Múzeumok egyesület vezetőjének, valamint dr. Bélyácz Iván közgazdaságtudományi doktor, professzor emeritusnak, az MTA tagjának. A közért folyamatosan tevékenykedő Dr. Szabó László Gyula Professzor emeritus, gyógyszerész, botanikus, mezőgazdász, gyógynövénykutató munkáját is emlékéremmel ismerték el.
A Pécsi Egyházmegye korábbi turisztikai főmunkatársa, Bozóky Anita közgazdász, tanár, művelődési menedzser szintén emlékérmet vehetett át a 21. díjátadón Pécs város kulturális életének a korábbi években történt szervezéséért.
A méltatás szerint munkája szinte valamennyi művészeti ágra kiterjedt. A Művészetek és Irodalom házával a magas művészeti és művészi minőség bemutatását segítette elő előbb menedzserként, később igazgatóként. Sokat tett a klasszikus és kortárs művészet mind teljesebb bemutatásáért, az új művészeti kísérletek befogadásáért, az önálló karakterekkel bíró szellemi műhely eredményes működéséért.
Kiemelt figyelmet fordított az irodalom, különösen a kortárs irodalom műveinek és szerzőinek bemutatására, a határon túli magyar íróknak, költőknek is otthont adva. Ezek mellett irodalomtörténeti és egyéb elméleti konferenciák, irodalmi estek, kerekasztal beszélgetések, színházi események is teltházas programokat jelentettek igazgatói tevékenysége alatt. Az intézmény kiállításai felölelték a kortárs képző- és iparművészet, a fotó és építőművészet területét, jó érzékkel, innovatív gondolkodással végzett irányító tevékenységének köszönhetően.
Hosszú, vezetői éveket töltött a művészeti tevékenység másik bölcsőjében, a Zsolnay Örökségkezelő területén. Az itt végzett munkája nagymértékben hozzájárult Pécs Európa Kulturális Fővárosa cím sikeréhez, a város kulturális életének gazdagodásához.
Ugyanígy sikeres és elkötelezett tevékenységet folytatott a Pécsi Egyházmegyénél a turisztika területén 2014-2022 között. Az általa irányított munkában a nyitottság jól szolgálta az egyházmegye tárgyi, vallási és szellemi örökségének bemutatását, közjóra való fordítását.
Pályája során mindenhol jól működő, sikeres tevékenységgel és csapattal valósította meg a mások számára örömöket biztosító tevékenységet.
A szervezeteknek szóló elismerést idén a civil szervezetek kategóriájában a 30 éve működő Pécs - Normandia Lions Club, a 65 éves évfordulóját idén ünneplő Jelenkor című pécsi irodalmi és művészeti folyóirat, továbbá az Országos Mentőszolgálat Pécsi Regionális Szervezete kapta.
A Tüke-díj a pécsi Citrom utcai Tüke-díszkút kicsinyített eozinmásolata, Fürtös György keramikus alkotása; az Ifjúsági Tüke-díj alkotója Krassói Száva keramikus. Mindkét díj a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. alkotása.
Szöveg: Pécsi Egyházmegye
Fotó: Löffler Péter
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.