2024 januárjában két héten át német nemzetiségi gyökereikre figyelnek a Park utcai óvodások Mohácson. Az intézményben hagyomány, hogy nemzetiségi hét keretében segítik a gyermekek német nemzetiségi identitástudatának, kötődésének kialakulását. Az óvoda beszámolóját szerkesztve közöljük.

Immár hagyománnyá vált intézményünkben a két hetet felölelő nemzetiségi hét. Ez nemcsak nekünk óvodapedagógusoknak fontos, hanem gyermekeinknek is, hiszen sok ismeretre tehetnek szert és élménydús tevékenységeket ismerhetnek meg, illetve próbálhatnak ki.

Minden ilyen tevékenységet alaposan és tudatosan kell megtervezni, figyelembe véve a gyermekek életkori sajátosságait. A nemzetiségi kultúrkincsből és az anyanemzet kultúrájából (irodalom, zene, népi játék) tudatosan felépített tematika segítségével változatos módon szervezzük meg a nyelvelsajátítást. Fontos számunkra, hogy gyermekeink megismerjék német őseink betelepítését, mindennapi életüket, szokásaikat, ruházatukat.

A nemzetiségi hét jó alkalom arra, hogy megelevenedjenek azok a régi szokások és hagyományok, melyekkel a gyermekek többnyire a családban már nem, csak az óvodában ismerkedhetnek meg. Óvodánkban kiállítás látható, ahol megcsodálhatjuk a nemzetiség még megmaradt tárgyi értékeit, kincseit.

Az idei évben vállkendőkből és viseletbe öltözött babákból nyílt kiállítás. Témáink voltak még az idén a nemzetiségi viselet, konyhai eszközök és az étkezési szokások, a sváb parasztház, gyermektáncok és játékok.

A kéthetes projektet egy gyermek svábbál zárja, ahol fellépnek iskolánk tanulói sváb táncokkal, illetve a nagycsoportosok énekekkel, táncokkal. Nagyon jó hangulatú, örömteli perceket szerezhetünk ezzel a gyerekeknek és az előkészületek is nagyon jó csapatépítő hatással bírnak.

park utca1

A nemzetiségi héttel, mint színfolttal gazdagítjuk német nemzetiségi óvodánk programját, megtöltve tartalommal és élményekkel a gyermekek számára a hétköznapokat, ápolva és átörökítve a nemzetiségi életmódhoz, kultúrához kötődő hagyományokat és szokásokat, segítve a nemzetiségi identitástudat kialakulását és fejlesztését.

Szöveg és fotó: Fledrich Gabriella óvodapedagógus

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség