Egy éven át tartó teljes külső-belső felújítást követően immár templomának falai között ünnepelheti az Eucharisztiát a tamási katolikus közösség, melynek örömére ünnepi szentmisét mutatott be Felföldi László pécsi megyéspüspök január 31-én a Nagyboldogasszony templomban. A főpásztor megáldotta az állami és egyházi támogatásból, valamint cégek és magánszemélyek adományaiból felújított templomot.
Az ünnepi eseményen jelen volt Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, Süli János országgyűlési képviselő, Deák Krisztina műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkár, Tamási Horváth Imre nyugalmazott lelkipásztor, a templom korábbi plébánosa, a település vezetői, valamint egyházi és civil meghívottak, továbbá Tamási katolikus közössége.
Az egyházközség hittanos gyermekeinek ünnepi műsorával kezdődött ünnepségen Csibi Imre plébános név szerint mondott köszönetet a felújítási munkálatokban közreműködőknek, a támogatóknak és az adományokkal segítőknek.
A lelkipásztor köszöntőjében kiemelte: „Ez az ünnep Istenről és az Isten felé forduló hitünkről szól és arról, hogy hitünket megújuló keretek között egyre méltóbban, egyre ünnepélyesebben, egyre elmélyültebben szeretnénk és akarjuk megélni".
Az ünnepi köszöntések sorában a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, Soltész Miklós kifejezte örömét, hogy a templommegáldás ünnepén, mely egybeesett Bosco Szent János, a szalézi rend alapítójának liturgikus ünnepnapjával, akinek az önzetlen szeretetről és a másokra való odafigyelésről szólt az élete, az ünnepi műsorban közreműködő gyermekek épp Don Bosco életéből vett részleteket jelenítettek meg, és ők a Don Bosco szemléletéből merítő oktatás folytatólagos képviselői.
Majd az államtitkár személyes emlékeit felidézve osztotta meg a hallgatósággal az erősen leromlott állapotú templom felújításának 2018 decemberében született tervét, amikor részt vett egy, a templomban bemutatott gyászmisén.
Az ünnepséget követő hálaadó ünnepi szentmisén Felföldi László megyéspüspök köszönetét fejezte ki a felújítás támogatóinak és névtelen segítőinek, a templom takarításában részt vett mintegy 140 önkéntes segítőnek, az ünnepi műsorban közreműködött ministránsoknak, akik mind hozzáadták a maguk részét és szolgálatát ehhez az ünnephez. A főpásztor azt kérte a tamási közösségtől, hogy legyenek büszkék magukra, hogy ezt a hatalmas feladatot meg tudták valósítani, ahogyan a felújítást kivülről nyomon követőek is büszkék a tamási katolikus közösségre.
„Ez az ünnep egy kiáltás a világ felé innen, Tamásiból. Egy kiáltás, hogy hiszünk az emberben, hogy tudunk és képesek vagyunk hinni Istenben és ebből a hitből közösség születik, melyből erősödik a család és ebből születik a jövő" - fogalmazott a főpásztor.
A püspök az Isten áldását kérte a megújult templomra, az abban dolgozók szolgálatára és az oda betérő imádkozókra, majd a szentmise szeretetvendégséggel ért véget. A liturgia zenei szolgálatában a templom megújult orgonáján közreműködött Kovács Szilárd Ferenc, a pécsi székesegyház orgonaművész-zeneigazgatója.
Tamásiban az 1700-as évek elején épült, Nagyboldogasszony pártfogásában ajánlott barokk templomot nem kímélte az elmúlt csaknem 300 év. A rendkívül rossz állapotba került épület teljes külső és belső feltárási, valamint felújítási és munkálatai 2022 őszén kezdődtek meg régészek, építészet-történészek, műemlékvédelmi szakmérnökök és építészek összehangolt közreműködésével.
A feladatok koordinálására a tamási katolikus közösség egy hét fős csapatot delegált, akik Csibi Imre plébános vezetésével azonnal reagálni tudtak a számtalan felmerülő jogi, pénzügyi és műszaki kérdésekre.
A magyar állam 548 300 000 forintos, valamint a Pécsi Egyházmegye támogatásával és a helyiek adományaiból megvalósult munkálatok rekord gyorsasággal, 2023 végére fejeződtek be.
A tényleges munkálatok 2022 telén ultrahangos talajradar-vizsgálattal kezdődtek. A feltárások során a templom hajójában megtalálták Győri Mátyás, a templom 1725-ben elhunyt első plébánosának sírját, akinek a tiszteletére emléktáblát helyeztek el az épület falán. A sírhely figyelembevételével készült el az új padlózat, melyben korszerű hőszivattyú-rendszerű padlófűtést alakítottak ki és új burkolatot kapott a karzat és a kórus padlószintje is.
Restaurálták a szentély padlózatát, valamint a két főoltár lábazati elemeit, továbbá a rendkívül leromlott állapotú mennyezetet és annak freskóit is. Elvégezték a falak festését, a nyílászárók restaurálását, illetve szükség szerinti cseréjét. Teljes belső épületgépészet-csere, így az erős- és könnyűáram, a világítástechnika és a fűtésrendszer-cseréje, napelem, illetve új kazán beépítése történt.
Teljes felújításon esett át a templom barokk építésű orgonája, melynek 40 millió forintos felújítása egy magánszemély adományából valósult meg. A hangzásában és megjelenésében is gyönyörű orgonát a Pécsi Orgonamanufaktúra rekonstruálta. A barokk orgonaszekrény belsejébe egy teljesen új, több, mint ötszáz orgonasípból álló rendszert építettek be, amelyen műhelyükben korábban egy éven át dolgoztak. Az újjászületett orgona helyszíni beépítése öt napon át tartott.
A templom külső felújításában az elkorhadt faszerkezeteket kicserélve új tetőszerkezetet alakítottak ki, megújult a torony sisakja, hőszigetelést és új vakolatot kapott az épület, felújították a párkányzatot és a lábazatot, kicserélték az ereszcsatornát és a villámhárító rendszert, restaurálták a homlokzat szobrait, majd a galambok ellen védő rendszert építettek ki.
A templomban folyó munkálatokkal párhuzamosan a plébánia és az épületek külső környezete is megújult. A plébánián hőszigetelési, burkolási, festési és szerelvényezési munkálatokat végeztek. Teljesen átalakították a plébánia előkertjét, továbbá a templom környékét is parkosították. Újraépítették a templomkertet körbevevő kőfalat. Kitermelték a kert elkorhadt fáit, megfiatalították a még menthetőket, a nem őshonos növényeket pedig kiirtották. Sétányrendszert alakítottak ki padokkal, szemétgyűjtőkkel. A kert déli szegletében egy kis szabadtéri színpadot állítottak fel faborítású ülőhelyekkel, áramvételi, hangosítási lehetőséggel, mely a közösség rendezvényeinek – óvodai, iskolai ünnepségeknek, nyáresti koncerteknek – ad majd otthont a jövőben.
A munkálatok egy év alatt készültek el, így 2023 karácsonyát már a megszépült templom falai között ünnepelhette az egyházközség, mely a felújítás ideje alatt a tamási evangélikus templomban tartotta a katolikus szertartásokat.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.