A Baranyában élő horvát ajkú közösségek nagyböjti és nagyheti ünneplésének gazdag hagyományairól készült rövid összefoglalót adjuk közre.

Mintegy harminc éve már, hogy a pécsi és Pécs környéki horvátok megemlékeznek Jézus Krisztus kínszenvedéséről és haláláról a pécsi kálvárián. A virágvasárnap előtti pénteken idén a családokért imádkoztak a hívek, akik a szeretetért, megértésért, a békességért, valamint a családok megélhetéséért fohászkodtak anyanyelvükön.

horvatok husvetvarasa007

A keresztúti stációk között egyházi népénekek csendültek fel, melyek szövege és dallama segített abban, hogy a jelenlévők a Szűzanya fájdalmát sajátjukként éljék át. Az idei keresztutat azonban még gazdagabbá és szebbé tették a pécsi horvát iskolaközpont 8. osztályos tanulói, akik Márk evangéliumát adták elő a város fölött elterülő, tavaszi pompájában ragyogó Kálvária-dombon. Felkészítette őket hitoktatójuk, Tomola Ágnes, a rendezésben segített a Pécsi Horvát Színház művésze Dejan Fajfer. A virágvasárnapi hétvégén Pécsett vendégeskedtek az iskolaközpont zágrábi testvériskolájának tanulói, akik szintén részt vettek az áhítatban és az azt követő agapén.

horvatok husvetvarasa003

Pécsen túl a harkányi és a szalántai horvát hívek is végeztek keresztutat, akik idén is együtt imádkozták végig Jézus Krisztus szenvedéstörténetét, ugyancsak a virágvasárnap előtti fekete pénteken. Felváltva teszik ezt, egyik évben az egyik, másik évben a másik település templomában, hiszen közös a plébánosuk, Ronta László atya.

Szintén régi hagyomány, hogy a rózsafüzér közösségek horvát tagjai a nagyböjt ideje alatt péntekenként vagy más napokon elimádkozzák a keresztutat, ezt a szokást szent hagyományként ápolják.

horvatok husvetvarasa014

A Pécsi Egyházmegye horvátokért felelős referaturája Bacsmai László plébános atya vezetésével idén először Pogányban ünnepelte a virágvasárnapot. A Márk evangéliuma szerinti szenvedéstörténetet a kökényi folklór együttes tagjai adták elő a lelkipásztorral együtt. A szentmisén és az utána következő mini koncerten a helyi horvát menyecskekórus is részt vett. Az ünneplés Kollár Ákos Keresztek című fotókiállításának megnyitójával kezdődött, mely az áprilisban esedékes pécsi horvát nyelvű szentmisét követően is bemutatásra a kerül a August Šenoa Horvát Klubban.

Felsőszentmártonban Csuzdi Illés plébános atya barkaszenteléssel kezdte a virágvasárnapi szentmisét, amelyen részt vet a helyi asszonykórus, anyanyelvükön énekelve az egyházi népénekeket.

A pécsi horvát közösség tagjai a szent három napot, illetve a feltámadás vigíliáját saját egyházközségeikben ünneplik meg, horvát nyelvű szentmise a legközelebbi húsvéthétfőn lesz 16.00 órai kezdettel a pécsi ferences templomban.

Szöveg: Klaics Milica
Fotó: Kollár Ákos

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Egyházmegyei ministránstalálkozó Pakson:
-
2024. 04. 13. - 2024. 04. 13.
Egyházmegyei ministránsnap Pakson:
-
2024. 04. 13. - 2024. 04. 13.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 14. - 2024. 04. 14.
Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség