A Pécs Megyei Jogú Város által 2023-ban alapított díjat roma és nem roma polgárok és közösségek kaphatják, akik sokat tettek Pécs roma közösségének kirekesztése ellen. Az ünnepi díjátadót április 12-én tartották a Néri Szent Fülöp Katolikus Általános Iskola és Óvodában, ahol jelen volt Felföldi László pécsi megyéspüspök, Péterffy Attila polgármester, Király Péter főigazgató, valamint meghívott vendégek és az iskola dolgozói, diákjai.

A Bogdán János-díj Európa első és máig egyetlen roma gimnáziuma, a Gandhi Gimnázium első roma igazgatójának állít emléket, aki szívügyének tekintette a cigányság felemelkedését. Az idei díjazott, a mintegy 145 éves múltra visszatekintő Néri Szent Fülöp Általános Iskola és Óvoda 2012-ben került a Pécsi Egyházmegye fenntartásába, melyet követően megszűnt az intézmény korábban olykor bizonytalan működése. A tanári kar munkájának, valamint az egyházmegyei támogatásból végrehajtott felújításoknak köszönhetően évek óta növekszik a tanulók létszáma az intézményben.2024 04 12 neri 03Péterffy Attila ünnepi beszédében elmondta, a jelölők többsége a Néri Szent Fülöp Katolikus Általános Iskolát és Óvodát javasolta a kitüntetésre. A polgármester a méltatásban kiemelte, az intézmény vezetése és tantestülete kiemelt figyelmet fordít a kulturális hagyományok megőrzésére, miközben napi szinten küzd a nehéz sorsú gyerek fejlődéséért, tehetségük gondozásáért.2024 04 12 neri 18Az intézményben a gyermekek olyan közösségben fejlődhetnek, ahol egyéni képességeiket figyelembe veszik, személyre szabott oktató-fejlesztő nevelésben részesülnek, miközben ápolják a roma közösség hagyományait is – fogalmazott a polgármester.2024 04 12 neri 04Felföldi László pécsi megyéspüspök köszönetét fejezte ki, hogy a Néri Szent Fülöp Általános Iskolára esett a jelölők választása. Az elismerés nagy öröm és büszkeség az itt dolgozók számára, akiknek a háttérben folytatott csöndes és áldozatkész munkája gyümölcsöt terem.2024 04 12 neri 29Ez a díj arra figyelmeztet minket, mondta a megyéspüspök, hogy mindnyájunk élethivatása felzárkózni az Isten által megálmodott önmagunkhoz. Vannak, akik segítenek ebben minket és vannak, akiket nekünk kell segíteni, akiket az élet ránk bízott, mert ez az emberi élet és méltóság az emberi közösség titka.2024 04 12 neri 40A főpásztor kifejezte örömét és köszönetét, hogy Pécsen eredményesen tudnak együtt dolgozni mindazokért, akik elindulnak a felzárkózás útján, és mindazokkal, akik segítenek ebben a feladatban. Végezetül megköszönte az iskola dolgozóinak áldozatos munkáját. A gyermekekhez fordulva pedig arra bíztatta őket, hogy merjenek bátran dolgozni, ha szükséges, akár szenvedni is az istenadta tehetségük kibontakoztatásáért, mert, mint fogalmazott, sikert és eredményt csak szenvedések árán érhetünk el.2024 04 12 neri 34Az ünnepi beszédek sorát Király Péter, az iskola főigazgatója zárta, aki megköszönve az elismerést kiemelte, ez a díj nem csak róluk szól, hanem mindazokról, akik részt vesznek ebben a misszióban és támogatják őket. A díj elnyerése nem csupán pillanatnyi dicsőséget jelent számukra, hanem egy hosszú út kezdetét, melynek minden lépése során együtt haladnak, tanulnak és növekednek annak érdekében, hogy pozitív változásokat hozzanak a roma gyerekek életében.2024 04 12 neri 33Munkájuk célja nem csupán az oktatás és a lehetőségek biztosítása, hanem hogy inspirálják és bátorítsák a gyerekeket annak érdekében, hogy merjenek nagyot álmodni és higgyenek saját képességeikben.2024 04 12 neri 51- Egységben kell maradni ahhoz, hogy a legjobbat hozzuk ki azokból, akiket szolgálunk, hogy a roma gyerekek számára fényes jövőt teremtsünk – zárta beszédét a főigazgató.

Az ünnepi díjátadót az iskola diákjainak zenés, táncos műsora kísérte.

Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 július
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főünnepe:
-
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.
A Pécsi Egyházmegye főbúcsúja - Szentmise Máriagyűdön:
-
2024. 08. 17. - 2024. 08. 17.
KOVÁSZ - A Pécsi Egyházmegye családi napja:
-
2024. 08. 19. - 2024. 08. 19.
Szent István király ünnepe - Szentmise a székesegyházban:
-
2024. 08. 20. - 2024. 08. 20.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség