Az állami fenntartású általános iskolákban gyakran hallani, amikor a diákok kérdést szegeznek egymásnak: „Hittanos vagy? Vagy etikás?”. Sokan nem tudják, hogy amennyiben a szülő írásban nem nyilatkozik arról, hogy gyermeke az iskolában etikaórán vagy hit- és erkölcstan órán kíván-e részt venni, a gyermek automatikusan etikaoktatásban részesül.
Azonban a szülők bármely évfolyamban módosíthatják korábbi döntésüket és abban az esetben is választhatják a hit- és erkölcstanoktatást, ha gyermekük korábban etikás volt. Az átiratkozási szándékot május 20-ig írásban kell jelezni az intézmény felé.
A kötelező etika- és a helyette választható, felekezet szerinti hit- és erkölcstanoktatást az állami iskolákban 2013-ban vezették be felmenő rendszerben. Az állami iskolákban hitoktatásban részesülő gyermekek gyakran nem hívő családból érkeznek. Többek kereszteletlenek, családjuknak nincs élő kapcsolata az Egyházzal.
A tendencia természetesen településtípusonként erősen eltérő lehet, hiszen a nagyvárosokban sokkal több a vallástalan vagy a vallását nem gyakorló család, mint a falvakban.
A nagyszülők vagy dédszülők vallásgyakorlatának és hitbéli meggyőződésnek köszönhető, hogy ezek a családok mégis nyitottak a hitoktatásra, ahol arra nevelik a gyermekeket, hogy legyenek fogékonyak a szépre, a jóra, az igazra; legyenek nyitottak önmaguk, társaik, és az őket körülvevő valóság megértésére, Isten megismerésére. Hitoktatóink játékos módszereket is alkalmazva tanítanak, hogy a gyermekek számára örömteli élmény legyen minden hittanóra.
Ki járhat katolikus hit- és erkölcstan órára?
Mindenkit nagy szeretettel hívnak és várnak, a jelentkezésnek nem feltétele, hogy a gyermek meg legyen keresztelve.
Mi jellemzi a katolikus hit- és erkölcstan órát?
- keresztény értékeket és támpontot ad
- bemutatja Jézust, aki a szeretetet és gondviselést hirdette
- Jézus tettein keresztül önismeretre nevel
- játékos formában ismerteti meg a bibliai történeteket és az Egyház tanítását
- közösséget teremt, barátokkal ajándékoz meg
- lelkiségben gazdag, elfogadó, szeretetteljes légkör
Mit kapnak a gyermekek a katolikus hit- és erkölcstan órán?
A katolikus hit- és erkölcstan órán a bibliai történeteken keresztül, Jézus tanítása és a katolikus Egyház tanításai alapján a gyerekek - életkori sajátosságaiknak megfelelően - megismerkedhetnek Isten szeretetével, Istennel élő kapcsolatot alakíthatnak ki, megtapasztalják, hogy Isten élő támasz az életükben.
Olyan témakörökkel és kérdésekkel foglalkoznak, amelyek hozzájárulnak a gyermekek erkölcsi érzékének, lelkiismeretének fejlődéséhez, miközben maradandó értékeket erősítenek meg magukban, fejlődnek bennük azok a pozitív belső késztetések, illetve erények, amelyek segítenek a jó és a rossz felismerésében, értékeken alapuló, felelős döntések meghozásában.
A plébániai hittanra is nagy szeretettel hívjuk és várjuk a gyermekeket!
Az iskolai rendszerű katolikus hittanórák mellett kiemelten fontosnak tartjuk a plébániai hitoktatást, ahol a szentségekre való felkészítés és a közösségépítés intenzívebben és mélyebb tartalommal zajlik az élménypedagógia eszközeivel. A plébániákon működő gyermek-, illetve ifjúsági csoportokban, közösségekben a gyermekek rengeteg élményhez juthatnak, kapcsolatokat építhetnek, barátokat szerezhetnek, megtanulhatják a helyes konfliktuskezelést, közösen gondolkodhatnak, tapasztalatokhoz juthatnak, miközben az Egyház nagy családjának tagjai lehetnek.
A hitoktatással és a jelentkezéssel kapcsolatos információk a plébánosoktól és a hitoktatóktól, illetve a Pécsi Egyházmegye Hitoktatási Irodájától kérhetők: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!.
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.