A remény jubileumi szentévében Felföldi László pécsi megyéspüspök közös római zarándoklatra hívta a papságot június 23. és 27. között. A pécsi főpásztort papok, diakónusok, a Pécsi Egyházmegyei Hivatal püspökségi munkatársai, valamint intézményvezetők kísérték el az Örök Városba és a Vatikánba.
A megyéspüspök és paptársai, köztük fiatal és idős atyák egyaránt, valamint a zarándoklat résztvevői felkeresték a Kallixtusz-katakombákat, ahol 4 szintre osztva, összesen mintegy 20 km-es hosszúságban húzódó folyosók mentén kb. 500 000 embert temettek el, 16 pápát, több mint 56 vértanút és 18 szentet, mintegy 300 éven át, köztük Szent Cecíliát és Szent Tarzíciuszt is.
A katakombák névadója, Callixtus felszabadított rabszolga volt, aki Zephyrinus pápa idejében lett a római egyház diakónusa. Az ő kezelésébe tartozott a katakomba is, melyet ezért neveztek el róla Callixtus-katakombának. Zephyrinus halála után Callixtust választották pápának, akit a római naptár vértanúként említ. A pécsi egyházmegyés papok az ókori keresztény temetkezési hely egyik üres sírkamrájából kialakított kápolnában közös szentmisét mutattak be.
A zarándokút során ellátogattak Róma négy nagy bazilikájába, melynek szent kapuin áthaladva vitték magukkal kéréseiket, kérdéseiket és hálaadásaikat. Felkeresték a pápa katedrálisként is ismert Lateráni Szent János-bazilikát, mely „A Város és a Földkerekség minden templomának anyja és feje”, ahogy a homlokzatán olvasható felirat hirdeti a Katolikus Egyház főszékesegyházát.
Ellátogattak a Falakon kívüli Szent Pál-bazilikába, mely a hagyományok szerint a népek apostolának ereklyéit vigyázza. Betértek a Ferenc pápa végső nyughelyét őrző Santa Maria Maggiore bazilikába és persze a vatikáni Szent Péter-bazilikába is.
A jubileumi szentév keresztjét felváltva hordozva, a keresztaljában közösen énekelve és imádkozva haladtak végig a Szent Péter térbe torkolló, mintegy fél kilométer hosszú Via Della Conciliazionén, majd a Szent Péter téren, azt követően pedig a székesegyházban folytatódó, a zarándokok számára fenntartott folyosón, hogy végül az apostolfejedelem sírjára épült szentély előtt magyar nyelven zengjen a pápai- és a magyar himnusz, a Miatyánk, majd pedig a Boldogasszony Anyánk kezdetű énekünk.
Felkeresték Róma egyik legszebb, de egyben legeldugottabb templomát, a Szent Péter láncait őrző Bilincses Szent Péter-templomot, mely azon a helyen épült, ahol egykor a bíróság épülete állott, ahol a hagyomány szerint Néró császár halálra ítélte Pétert. Ebben a templomban található Michelangelo híres Mózes szobra is.
Megcsodálták az ókori építészet egyik legjelentősebb alkotását, a köznyelv által csak Santa Maria Rotondaként ismert, a Kr. e. 27-ben épült Pantheont. Megrendító élményt jelentett térden állva végighaladni a Szent Lépcső ma már deszkával borított 28 lépcsőfokán, melyről a hagyomány azt tartja, hogy Pilátus palotájából származik és ezen ment fel Jézus Krisztus is az ítéletre várva.
A pápai audiencián alkalmuk volt találkozni a Szentatyával, mintegy karnyújtásnyi közelségbe kerülve Leó pápa szelíd, derűs és békét sugárzó alakjához.
Krisztus 267. földi helytartója a Szent Péter-bazilikában június 27-én, Jézus Szentséges Szíve ünnepén, a Papok Megszentelődése 29. Világnapján a Szent Péter-bazilikában szentmisét mutatott be a világ 38 országából érkezett 400 főpásztorral, valamint a bazilikát teljesen megtöltő papokkal, ahol a Szentatya 32 papot szentelt.
„Bensőséges, lelki történéseket éltünk meg. Ez a zarándoklat egy kicsit lelkigyakorlat is volt, és mint minden lelkigyakorlat, megerősített bennünket az elindulásunkban, a papi létünk valóságában: hogy miért is hívott meg Krisztus, hogyan hívott meg, és hogy megerősödve tudjuk ezt a meghívást egyre jobban megélni az életünkben” – mondta el újságírói kérdésre válaszolva Felföldi László.
A pécsi megyéspüspök hozzátette: „Rendkívül fontos, hogy az Egyház nagy megújulásában megérezzük és megéljük az egységet, hogy ugyanaz a Krisztus hívott meg mindnyájunkat, papokat, püspököket. Fontos, hogy ezzel a megerősödött kapcsolattal tudjuk otthon szolgálni a ránk bízottakat” – fogalmazott a főpásztor a papok jubileumi szentévi római zarándoklatáról.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.