A Budapesten működő Szentjánosbogár közösség július első napjaiban rendezte nyári ifjúsági- és gyermektáborait, melynek egyik állandó helyszíne a Dél-baranyai Bóly. A 9-17 éves gyermekek részére szervezett, lelkiségi programokra épülő táborba ellátogatott Felföldi László pécsi megyéspüspök is, aki szentmisét ünnepelt a gyermekekkel. A liturgián Kutas Attila bólyi plébános, a tábor lelkipásztora koncelebrált.
Felföldi László püspök rendhagyó módon vezette a szentmise homíliáját, bevonva kérdéseivel a fiatalságot a Szent Tamás apostol tanúságtételéről (vö. Jn 20,24-29) olvasott evangéliumi rész lényegi üzenetének kibontásába. A főpásztor a fiatalok számára érthető és kézzelfogható valósággá tette a történetet. Beszélt Tamás tanúságtételéről, melyben látva Jézus sebeit, melyek a szeretet és a fájdalmak sebei voltak, melyek által így szólt Tamás hitvallása: „Én Uram, én Istenem!”
A főpásztor a liturgia zenei szolgálatát végző fiatalokat is bevonta elmélkedésébe, arra kérve őket, hogy játszanak egy-egy rövid hangsort hangszereiken. Szemléltette, hogy mi, emberek olyanok vagyunk, mint a hangszerek, mindnyájan más hangon szólalunk meg. A lényeg, hogy a hangunk akkor szól szépen, ha a szeretet hangján és a többi emberhez szól. Szép dallamot pedig a családtagokkal és a barátokkal együtt, az Istenre figyelve fog alkotni – fogalmazott Felföldi László megyéspüspök.
A Szent Ignác-i lelkiségre épülő és a jezsuiták által támogatott Szentjánosbogár közösséget két plébánia közössége hívta életre Dunakeszin a ’80-as évek második felében, hogy keresztény lelkületű közösségben biztosítsanak lehetőséget gyermekeik számára a katolikus keresztény hit megismerésére és megélésére.
A Szentjánosbogár közösségnek azóta is legfontosabb törekvése a kereszténység megélése a mindennapokban. Az erre lehetőséget teremtő évközi rendezvények, nyári táborok és lelki napok programjait egyetemista fiatalok dolgozzák ki, akik híd szerepet betöltve teszik érthetőbbé a fiatalabbak számára hitünk mindennapi megélését. A közösségben mindenki önkéntes alapon végzi feladatait az „ingyen kaptátok, ingyen adjátok” evangéliumi elv szerint. Célkitűzésük, hogy úgy szeretnének világítani a világ sötétségében, mint a szentjánosbogarak, melyről a nevét kapta a közösség.
A közösség minden év júliusában több magyarországi helyszínen, helyenként átlagosan 80-120 résztvevővel tartja meg 6 napos táborait, melyek minden évben más-más témára épülnek.
A táborokat rendszerint kis településeken, nyugalmas, békés környezetben tartják, hogy a résztvevők kicsit kiszakadjanak a rohanó világ forgatagából. A gyerekek a település befogadó családjainál laknak, ezáltal missziós szerepet töltenek be, amennyiben bevonják szállásadóikat a tábor életébe és kiemelt programjaiba.
Minden táborban van egy táborvezető pap, aki a lelki táplálékról és van egy főszervező, aki a mindennapi betevőről és a programokról gondoskodik a résztvevők számára.
A bólyi táborban idén mintegy 100 gyermek vett részt, a Pécsi Egyházmegye településeiről és azon túlról, például Pannonhamáról is érkeztek.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.