Szent II. János Pál 1978. október 22-én mutatta be székfoglaló miséjét a szabad ég alatt, a Szent Péter Bazilika előtti téren. XVI. Benedek pápa október 22. napját II. János Pál hivatalos emléknapjává nyilvánította. Ebből az alkalomból Mayer Mihály nyugalmazott megyéspüspök osztja meg gondolatait a Szentatya 1991-es pécsi látogatásáról.

II. János Pál látogatásának helyszíneit a MKPK szavazta meg. A pécsi helyszín kijelölése az akkori titkár, Cserháti József püspök úr következetességének eredménye.
Mint fiatal megyéspüspök ajándékként kaptam a látogatás egyedülálló és felejthetetlen élményét.
Pécsi megyéspüspökként II. János Pál pápa mögött álltam. Óriási élmény volt a pápai találkozó a híveknek, nekem pedig élő és mély lelki meghatódást jelentett.

jp2 03

„Tu es Petrus, et super hanc petram aedificabo Ecclesiam meam..."
„Te Péter vagy – azaz Kőszikla, és én erre a sziklára építem Egyházamat és a pokol kapui sem vesznek erőt rajta" (Mt 16,18). Ez az élmény, ez a tudat, ez a valóság szilárdult meg bennem. Átéreztem, hogy Jézus Krisztus ez a szikla, petra. Nem az elmúlt ideológia, a látogatás előtti szervezés taktikája az igazi háttér!

Amikor elkezdődött a szentmise latin, magyar, horvát és német nyelven, mindannyiunkban tudatosult, hogy az Egyház nem területhez, nyelvekhez kötődik, hanem egy személyhez: Jézus Krisztushoz. Mily' igaz a jelmondatom: „Az Úr a mi örömünk." Keressük az örömet, kézzelfogható módon, haszonban, előnyben, tárgyakban, pedig csak egy és egyetlen az örömünk: Jézus Krisztus, az Úr.

J.P.II. 20161018 5 szoborA pápa is hangsúlyozta: „Totus tuus", Egészen a tiéd. Mária öröme akkor a miénk is, ha egészen Vele vagyunk, mert így vezet Jézushoz.
Ez az öröm sugárzott felém és a jelenlévők felé a pápa szentmiséjén. Ezt sugározta a majd 50 koncelebráló püspök, közöttük a külföldről érkezett püspökök! Ott láttam a külföldi és hazai protokoll vendégeket. Olyanokat is, akik a pápa iránti tiszteletből legyőzték régi ideológiáikat.

A pápai miséző oltár és ambó ma is használatban van a szabadtéri miséken. A pápai oltár alatti szőnyeg a püspökség egyik szalonjának dísze. A pápa által ajándékozott kelyhet pedig a székesegyházban ünnepelt szentmiséken használtam. A múlt jelen van számunkra ezekben a jeles tárgyakban is, az élmények pedig elmélyülnek az idő múlásával! Mily jó tudni, érezni: az élet háborgó tengerét Jézus csendesíti le!

Mayer Mihály ny. pécsi megyéspüspök

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 19. - 2024. 05. 19.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség