A Pécsi Székesegyház orgonája a pécsi Angster orgonagyárban készült 1887-ben. Legutóbb 2005 és 2007 között újították fel, a jelenlegi orgona 6101 síppal, 81 regiszterrel, 4 manuállal és elektromos vezérléssel működik.

Kevesen ismerik a pécsi hangszer egyik egészen különleges sajátosságát, az orgonába beépített visszajátszó rendszert, amelynek köszönhetően a rendszeresen megszólaló orgonamuzsika évek óta nagy népszerűségnek örvend a székesegyházba látogatók körében. A pécsi találmányról Zidarics Zoltán programozóval beszélgettünk.

 

Hogyan működik a visszajátszó rendszer?

Az orgonába beépített visszajátszó rendszer digitális módon képes rögzíteni az orgonista által leütött hangot. A hangszer össze van kötve egy számítógéppel, de az egész vezérlőelektronikát el tudjuk rejteni egy szekrénybe, így a műemlékorgona külső megjelenésén semmit sem kell változtatni. A kezelőeszköz egy tablet, amelyet tetszőleges távolságra el lehet vinni a vezérlő géptől, így a turisták a székesegyház bármely pontjáról irányíthatják, hogy mi szóljon az orgonából. Fontos tudni, hogy a rendszer nem hangot rögzít, hanem az orgona állapotait. Ez azt jelenti, hogy akkor is maguk a sípok szólnak, ha az orgonista nincs jelen. Úgy tudjuk, a világon sehol máshol nincs ilyen: hangrögzítés természetesen igen, de az, hogy a sípok úgy lendülnek működésbe, mintha tényleges orgonista játszana a hangszeren, pécsi fejlesztés.

 

Kik dolgozták ki ezt a technikát?

A munkálatok elektronikai részén Brenner Csaba villamosmérnökkel dolgoztunk, és szorosan együttműködtünk a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúrával. A szoftverek fejlesztése mellett ugyanis pontosan kellett tudni azt is, hogy hová lehet lyukat fúrni, szöget beverni – az orgonaépítők szakértelme nélkül természetesen nem lehetett volna kiépíteni a rendszert.

Mikor és hogyan vetődött fel az ötlet, hogy az orgonaműveket jó lenne visszajátszhatóvá tenni?

1997-ben merült fel, hogy a hangszer kaphatna visszajátszó funkciót, akkor, amikor az első felújítást végezték az orgonán, és amikor a hordozható játszóasztal is készült. Az elektronika akkor még nem volt a mai fejlettségi szinten, de megpróbálkoztunk a hangok tárolásával – sikeresen. Kezdetben a számítógép a játszóasztal mögé volt beszerelve, tehát oda kellett ülni, és az egérrel kattogtatni. Ez még csak koncertek rögzítésére volt alkalmas, illetve a művészek tudták használni az oktatásban. 2008-ban magát a belső szerkezetet is újjáépítették, az orgona elektronikus működésű lett, onnan keltezhető a jelenlegi rendszer. Addigra kiderült, hogy a turisták nagyon szeretik a visszajátszót, és mivel nincs olyan orgonista, akit meg lehetne kérni arra, hogy naponta többször eljátssza Bach D-moll toccata és fúgáját, a 2008-as felújításnál elsődleges szempont volt, hogy szükség van a visszajátszóra. Ekkor építettük ki a távvezérlőt, amely kimondottan a turisták számára készült. A repertoár is eszerint lett összeállítva: az orgona slágerzenéi közül válogathatnak a látogatók, ez zömmel Bachot jelent. A székesegyház bejáratánál található egy papír a számok listájával, ezekből az előre feljátszott repertoárokból tetszőleges sorrendben lehet „lejátszani” a dallamokat.

Idén egyébként a budapesti fasori templomból kerestek meg minket, hogy ott is építsük ki a visszajátszó szerkezetet. Ott még modernebb technikával dolgozunk, az egész vezérlés androidos alapú lesz, és okostelefonokkal, tabletekkel irányítható. Úgy tűnik tehát, hogy van igény erre máshol is.

Pálfy Eszter

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.
Egyházmegyei szabadegyetem 2024/3:
-
2024. 05. 08. - 2024. 05. 08.
Hittanolimpia a Magtárban:
-
2024. 05. 09. - 2024. 05. 09.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség