A betegek világnapján Udvardy György megyéspüspök tartott szentmisét a Janus Pannonius Klinikai Tömb kórházkápolnájában. A főpásztor hangsúlyozta, hogy Jézus Krisztus nemcsak mellettünk van, hanem feltámadásával új értelmet ad a betegségnek, a halálnak és magának az életnek is.

Szent II. János Pál pápa kezdeményezésére 1993 óta február 11. a Betegek világnapja. 1858-ban ezen a napon jelent meg a Szűzanya egy Soubirous Bernadett nevű francia lánynak Lourdes-ban, majd néhány nappal később a jelenés helyén lévő barlangban csodatevő forrás fakadt. Az első jelenés helyén épült templomba évente több százezer zarándok érkezik, és több ezerre tehető a csodás gyógyulások száma. Az egyház ezen a napon a betegekért imádkozik, a szentmiséken sok templomban kiszolgáltatják a betegek kenetét a szenvedőknek. A lourdes-i jelenések természetfeletti jellegét XIII. Leó pápa hivatalosan is elismerte 1891-ben.

betegek vilagnapja web 20170211 2Udvardy György megyéspüspök a Janus Pannonius Klinikai Tömb kápolnájában tartott szentmisét. A főpásztor kiemelte, hogy sok kérdés fogalmazódik meg időről időre az emberekben az élettel kapcsolatban: Honnan és miért a betegség, a halál, az elmúlás? Miért van az, hogy egy élet titokzatos módon kiteljesedik, tanúi lehetünk a növekedésnek, a fejlődés csodájának, aztán a gyengeség, a korlátok, a halál szüntelenül jelen lesz az ember életében?
A főpásztor hangsúlyozta, hogy az ember válaszaiban építeni próbál az előző nemzedékek feleleteire. A választott nép a Szentírásban olyan történetet fogalmaz meg, amellyel a kérdéssort értelmezhetővé teszi maga számára: Az Isten jó, és éppen az ember helytelenül értelmezett szabadsága vezet oda, hogy megbillen a kapcsolat az életadó Isten és az életet önmagában felfedező ember között. Ez az alapvető bizalom megsérül ember és ember között, de ember és a teremtett világ között is. Ezáltal küzdelmessé válik az, ami ajándékként jelent meg az ember életében. Küzdelmessé válik a bizalmi kapcsolat fenntartása is.
„Nemcsak az egyéni gyengeség, a bűn van hatással az emberre, hanem maga az emberi lét az, ami a sérülést hordozza. Isten ígéretet tesz az embernek, hogy újjáteremti, széppé teszi mindazt, ami elromlott. Ezt látjuk Jézus Krisztusban, aki értünk emberré lett, aki szolidaritást vállal a gyengékkel, a kicsinyekkel, akikről senki sem gondoskodik. Magára veszi az emberi szenvedést, az Istentől való magánynak a tapasztalatát. Nemcsak mellettünk van, hanem a feltámadásával új értelmet ad a betegségnek, a halálnak és magának az életnek is. Jézus nem minden kérdésünkre adott választ, de azzal, hogy végigélte életünket, személye mindenre válasz számunkra. Akik beteg testvéreinket szolgálják, a megváltás művét szolgálják." – fogalmazott a főpásztor.

Október 18-án, Szent Lukács ünnepén áldotta meg Udvardy György pécsi megyéspüspök a több mint 15 milliárd forintból felújított és átalakított Janus Pannonius Klinikai Tömb új kórházkápolnáját. A január óta működő kórházlelkészség célja, hogy beszélgetéssel, imával vagy a szentségek kiszolgáltatásával segítsék azokat a betegeket, akik ezt kérik.

Fotó: Loósz Róbert

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 március
M T W T F S S
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 03. 03. - 2024. 03. 03.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2024. 03. 08. - 2024. 03. 08.
Könyvbemutató a Magtárban:
-
2024. 03. 13. - 2024. 03. 13.
Német nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 03. 17. - 2024. 03. 17.
Férfitalálkozó :
Szigetvár -
2024. 03. 22. - 2024. 03. 22.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség