Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye szervezésben idén indult először olyan képzés, amely a hitoktatók továbbképzésében fontos szerepet játszó szakemberek számára kínált fejlődési lehetőséget.

A Katekéták Továbbképzőinek Képzése nevű tanfolyamra a Pécsi Egyházmegye és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye delegált katekétákat, illetve katekéták munkáját segítő munkatársat, összesen 13 főt. A cél olyan szakemberek képzése volt, akik az egyházmegyei kateketikai továbbképzésekben és a katekéták szakmai támogatásának szervezésében tudnak segítséget nyújtani. Tóth Lászlóné, a Pécsi Egyházmegye hitoktatási irodájának főmunkatársa elmondta: „Mivel a katekéták támogatása sokrétű feladat, ami nagyfokú szakmai rugalmasságot kíván, ezért a képzés során egyszerre szereztünk ismereteket mint trénerek, mentorok és facilitátorok, illetve egyéb kompetenciák fejlesztésére is sor került”.

A képzők — Kató-Bellavics Ágota, Kató Csaba és Láng Monika — célja olyan komplex tevékenységbe ágyazott, személyes tapasztalatokra épülő fejlesztés, amely kihat a katekéta egész személyiségére.

kateketak kepzese 01
A képzés több modulból állt. A katekéta modul célja a katekéta identitás, lelkiség megerősítése, a helyes Istenkép illetve, a krisztusi vezető bemutatása. Ebben a modulban tértek ki a képzők arra is, a kateketikai dokumentumok használata miként támogatja a katekéták szolgálatát, hogyan hangsúlyozza a katekézis célját. Az előadói modul a jó előadó személyével, előadói technikákkal, motivációval, motiválással foglalkozott. A tréneri modulba a csoportvezetési alapok, csoportdinamika és tréning módszertan került. A facilitátori modul a facilitátor szerepével, eszköztárával és a moderációs technikákkal foglakozott. A mentormodulban elsajátítható volt a segítő beszélgetések alapja, kérdezéstechnika, játszmák és egyéb kihívásokra adott válaszok, a katekéta 7 tekintélyforrása, illetve a változás szolgálata. A szervezetfejlesztés modulban kapott helyet a szervezetek fejlődése, szervezeti kultúra, tervezés, kommunikáció, együttműködés és a konfliktuskezelés. Emellett 3 csoportos szupervíziós alkalom segítette a feladatokkal, képzéssel kapcsolatos egyéni fejlődést.

A 130 órás egész tanévet átfogó képzés vizsgával zárult, ahol a résztvevők témát választottak, majd a tanult módszerek, eszközök felhasználásával rövid képzéseket tartottak.

A Pécsi Egyházmegyéből a képzésen a hitoktatási iroda főmunkatársa mellett Barsi Ildikó tolnai és Nyisztorné Vas Rita paksi katekéta vett részt. „A KTK olyan szemléletet adott, amely hatékonyan segíti a katekéták képzését, segít válaszokat adni arra az új helyzetre, amelyben a hitoktatás napjainkban van” – értékelte a képzést Tóth Lászlóné.

2019 szeptember
M T W T F S S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Közelgő események

Ars Sacra Fesztivál:

2019. 09. 17. - 2019. 09. 22.
Áldoztatók és igeliturgiát tartók képzése:
Magtár Látogatóközpont
2019. 09. 21. - 2019. 09. 21.
Püspöki katekézis:
Dóm Kőtár
2019. 09. 26. -
KATTÁRS:
Pécs, Dóm tér
2019. 09. 27. - 2019. 09. 29.
Közösségek Ünnepe:
Pécs, Dóm tér
2019. 09. 28. - 2019. 09. 28.

Szent Vér Báta

pem nek logo wide

pe napi evangeliumok

pe mariagyudi kegyhely

pe szechenyi