Feketevasárnaphoz kapcsolódóan Kovács Szilárd Ferenc orgonaművész, a Pécsi Bazilika zeneigazgatója kórus és karnagy nélkül játszotta el Bach egyik gyönyörű énekét. A zeneművész egyszerre játszik a Székesegyház orgonáján és trombitán, amit természetesen a felvétel tett lehetővé. 

"A fényes Istenarcot vér s fájdalom fedi"- így kezdődik a Hozsanna 61-es számú éneke, amely eredetileg egy evangélikus korál. Milyen szép ökumenikus gesztus, hogy a közlés által mára katolikus népénekké is válhatott ez a kincs. Ráadásul az egyetlen olyan énekünk, melyet Harmat Artúr nem harmonizált újra,  amikor felkérték a teljes népénektár letétjeinek elkészítésére, helyette inkább meghagyta az eredeti Bach-féle változatot. Ez mindenképpen egy alázatos és bölcs döntés volt a részéről. Az ének szövege a nagypénteki szenvedő Krisztusról szól, ehhez a tematikához szépen illeszkedik a korál frig dallamvilága.

Feketevasárnap már egész közel vagyunk a nagyheti eseményekhez, a hívők mindennapjai az erre való közvetlen lelki készületben zajlanak. Ezt a hangolódást kívánja segíteni az alábbi videófelvétel is. A népénekünk most egy a szokásostól eltérő előadásban került fel a világhálóra, Kovács Szilárd Ferenc, a Pécsi Bazilika orgonistája trombitán szóltatja meg a korált.

"A fényes Istenarcot vér s fájdalom fedi:
Mint küzde szörnyű harcot, hallgatva hirdeti.
A főn, mely égi bérre százszorta érdemesb,
Szúr vad tövis füzére, így még dicsôbb, nemesb.

Ó Isten Egyszülötte, mindenható király;
S most gyôz a düh fellette, csúfos halált kínál.
Nincs benne semmi épség, letört virág a test,
S mégis mily égi szépség, mit rózsa pírja fest.

Alázva, törten állok a szent kereszt alatt,
E könny legyen a zálog, mily hőn sirattalak!
E könny szívem tanúja, hogy már híven szeret,
Ó vedd szívedbe újra, itt adj örök helyet."

(Szent vagy, Uram... gyűjtemény 61. sz. népéneke J. S. Bach O Haupt voll Blut und Wunden... kezdetű korálja [Máté passió, BWV 244.] alapján)

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség