Húsvét hetedik hetének hétfőjén, reggel 7.00 órakor Máger Róbert irodaigazgató atya mutatott be szentmisét a Belvárosi templomban.

A kételkedő ember számára nagyon hihetetlennek hangzanak Jézus szavai, a mai evangélium (Jn16,29-33) utolsó mondata: »legyőztem a világot.«” – ezzel a mondattal kezdte Máger Róbert atya a homíliát, majd hangsúlyozta, hogy a győzelemre való éhség szinte bele van kódolva az emberbe. „Gyerekkorunk óta győzni szeretnék sporteseményeken, tudományos vagy más vetélkedőkben, háborúban vagy bárhol, ahol emberek mérik össze erejüket. Bár sokszor kudarcot vallunk, az egészséges és élni vágyó ember nem veszíti el a bizalmát abban, hogy az élet egyes területein győzelmet arathat. De ebben természetesen benne van a vereség kockázata is.”

Az irodaigazgató atya emlékeztetett, hogy a Szentírás is telis-tele van küzdelmekkel. „Az üdvtörténet egy vereséggel indul, hiszen az első emberpár vétkével mintha a sátán és a bűn diadalmaskodna. Ugyanakkor nem ez a harc végső kimenete, mert Isten az emberrel nem a pusztulás felé, hanem a végső és igazi győzelem felé halad. A választott nép sokszor megtapasztalja a győzelmet és a vereséget is” – mondta és hozzátette, a próféták emlékeztetették az embereket, hogy a győzelem nem a jó magatartásnak vagy erőnek a jutalma. „Az elszenvedett vereségek másfajta győzelem irányába terelnek, ami már nem katonai, nem evilági, ami egy másik síkon valósul meg. A prófétai jövendölések is előre jelezték, hogy Isten győzelme miden szempontból túlmutat a múlt diadalmain és vereségein egyaránt. Jézus eljövetelével pedig túljuthatunk az evilági küzdelmek szintjén, de nem úgy, hogy ezek egy varázsütésre megszűnnek, hanem máshova helyeződik a hangsúly az ember éltében.

Jézus figyelmeztet minket, hogy ne féljünk a gonosz világától, Ő a feltámadásával győzött a bűn és a halál felett.”

A homíliában elhangzott, hogy Jézus látszólagos vereségével, kereszthalálával győzi az egész teremtés igaz ellenségét, a halált, és ebben a győzelemben követik Őt azok, akik az Ő nevében vannak megkeresztelve, akik az Ő Szentlelkével teltek el. „Krisztus megosztja velünk a győzelmet, részesedhetünk benne. Ez a mi reményünknek, békének az igazi alapja. Ezt mondja Jézus: »Azért mondtam el ezeket nektek, hogy békességet találjatok bennem.« (Jn16,33) Isten békességet akar adni a szívünknek, ugyanakkor nem ígér felhőtlen, küzdelemmentes életet, sőt ellenkezőleg nyíltan megmondja: »világban üldözést szenvedtek.« (Jn16,33) De nekünk óriási fegyverünk van, a Krisztusba vetett hitünk.”

Végül az atya a következőkép zárta a homíliát: „Krisztus ma is arra hív, hogy tartsunk ki, bennünk is megvalósul Isten ígérete. Bár elbuktunk a sátán, a bűn és a halála előtt, de Krisztus kegyelmével, erejével, szeretetével végső győzelmet arathatunk.”

Jn16,29-33

29Erre a tanítványok megjegyezték: „Most már nyíltan beszélsz, nem képekben. 30Így világossá vált előttünk, hogy mindent tudsz, s nincs szükséged rá, hogy valaki is kérdezzen. Ezért hisszük, hogy az Istentől jöttél.” 31Jézus így felelt: „Most hiszitek? 32Eljön az óra, s már itt is van, amikor szétszéledtek, ki-ki megy a maga útjára, s magamra hagytok. De én nem vagyok egyedül, mert az Atya velem van. 33Azért mondtam el ezeket nektek, hogy békességet találjatok bennem. A világban üldözést szenvedtek, de bízzatok, mert legyőztem a világot.”

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 október
M T W T F S S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó:
Paks -
2023. 10. 06. - 2023. 10. 06.
Férfitalálkozó:
Tamási -
2023. 10. 13. - 2023. 10. 13.
Német nyelvű szentmise:
Pécsi székesegyház -
2023. 10. 15. - 2023. 10. 15.
Szabadegyetem:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2023. 10. 18. - 2023. 10. 18.
Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2023. 10. 20. - 2023. 10. 20.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség