Az országgyűlés döntése értelmében több, jelenleg állami tulajdonban lévő ingatlan kerülhet vissza egyházi tulajdonba. Az első ilyen épületet – a pécsi Virág-házat – július 9-én kapta vissza a Pécsi Egyházmegye. A sajtónyilvános átadáson Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, valamint Páva Zsolt, Pécs város polgármestere is részt vett.

„Az egyház a maga küldetését mindig adott kultúra, adott kor keretei között végzi, és a gondviselő Isten a maga elgondolásának megfelelően egyes korokban több anyagi eszközt ad, míg más korokban úgy ítéli meg, hogy a célt szűkösebb körülmények között is meg lehet valósítani. Most éppen bővül az anyagi eszközök tárháza."

Ezekkel a szavakkal kezdte köszöntőjét Udvardy György pécsi megyéspüspök a Virág-ház ünnepélyes átadóján. „Az isteni gondviselés mindig embereken, emberi döntéseken keresztül valósul meg. Így tekintünk most is erre az ünnepélyes pillanatra és így tekintek én magam is a Virág-ház újbóli birtokbavételére. A kormányzat, értékelve az egyházmegye szándékait, törekvéseit a turizmus fejlesztésére, úgy döntött, hogy ezzel a tevékenységünket támogatni kívánja. Így tehát nekem legfőbb feladatom – amelyet nagy örömmel és őszintén teljesítek – hogy köszönetet mondjak mindenkinek, aki ebben a folyamatban részt vett." – fogalmazott a főpásztor.

A Virág-ház nevét Virág Ferenc pécsi püspök után kapta

A Virág-ház nevét Virág Ferenc pécsi püspök után kapta, aki – 1926. évi püspökké szentelése után – lakóházként használta. Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár az épület átadóján az egykori püspök érdemeit hangsúlyozta: „Virág püspök templom- és közösségépítő volt. Igaz, hogy a házat nem közvetlenül közösségépítési célokra kapja vissza az egyházmegye, a közösségépítés azonban idegenforgalmi központként működve is fontos funkció lesz."

Páva Zsolt polgármester személyes hangú köszöntőjében kiemelte, hogy mivel a Szent István téren nőtt fel, gyerekkora óta nyomon követi a székesegyháznak, a püspöki palotának és környékének átalakulását.

„Átalakult és kultúrkörnyékké vált, a szó legjobb értelmében, és ebben a Virág-ház fontos szerepet tölt be. A városnak kimondottan megfogalmazott célja a turizmus erősítése, a látogatók számának növelése, Pécs vonzóvá tétele, és ebben az elmúlt év fejlesztései sokat segítenek" – mondta a polgármester.

A korábban romos, elhanyagolt állapotban lévő Virág-ház teljes körű felújítása a pécsi középkori egyetem-műemlékegyüttes rekonstrukciójának egyik jelentős eleme volt. Az épület megújítására százmillió forintot fordított a magyar állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Az ünnepség zárásaként Szivek Norbert, az MNV vezérigazgatója és Udvardy György pécsi megyéspüspök aláírta az átadást igazoló dokumentumot, valamint a főpásztor átvette az épület kulcsát.

A beruházás során speciális régészeti kutatásokat, valamint kőrestaurációkat végeztek, emellett egyedi jellegű kivitelezési technológiákat és megoldásokat is felhasználtak. A csaknem 400 m2-es épület teljes külső homlokzata, belső terei, az elektromos hálózatok, valamint a fűtési rendszer is megújultak, illetve informatikai és biztonságtechnikai rendszerek épültek. A munkálatok során kiemelt figyelmet fordítottak a régészeti értékek megőrzésére és arra, hogy a felújított terek az új funkciók elvárásainak is eleget tegyenek.

2024. 05. 05. - 2024. 05. 05.
Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2024. 05. 10. - 2024. 05. 10.