Bibliotheca Dioecesana Quinque-Ecclesiensis
Diözesanbibliothek Fünfkirchen
Diocesan Library of Pécs
Történet
Az 1948-ban államosított pécsi Papnevelő Intézetet (Szeminárium) 1951 augusztusában a Pécsi Egyházmegye kiüríttette. Ekkor annak a duplumokkal együtt közel 33.000 kötetes könyvtári anyagát ideiglenesen a pécsi Székesegyház alagsori raktárhelyiségében, a Kőtárban helyezték el.
A könyvállományból 1968-ra Cserháti József megyéspüspök kezdeményezésére alapult meg a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár. Elhatározása szerint össze kell gyűjteni „az egyházmegye területéről a volt egyházi tulajdonu könyvtárak maradékait, valamint a megszünt plébániákon talált, ill. elhunyt lelkészek hagyatékából származó könyveket.” A hajdani szeminárium tanári és diákkönyvtár állomány ekkor kiegészült a megszűnt plébániák könyvtáraival. A bibliotéka helyszíne a Pécs-Szigeti Külvárosi Plébánia Szent Ferenc templom (Sallai utca (ma Ferencesek utcája) 37.) gyóntatója feletti emeleti könyvtárhelyiség (a hajdani pécsi Ferences Rend könyvtára) lett.
A könyvtárat 1968-tól Fényi Sándor kanonok igazgatása mellett Kersák Pál segédlelkész működtette 2001-ig. 2001. július 1-jén Boda Miklósné dr. Szepes Zsuzsanna kapott könyvtárvezetői kinevezést, és hogy a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Könyvtárával összehangolva biztosítsa a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár működését is.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár jelenlegi, mintegy 40.000 kötetes állománya a könyvek mellett, periodikákat, breviárium-gyűjteményt, valamint szentképgyűjteményt is magába foglal.
A Pécsi Egyházmegye 2020 tavaszára új helyszínen, a Janus Pannonius 8. alatti hajdani kanonoki házban kívánja meg felállítani, és a kutatók számára megnyitni megújult bibliotékáját, kiegészítve a plébániák régi könyves anyagaival.
Munkatársak
Dr. Schmelczer-Pohánka Éva könyvtárvezető
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Telefon: +36-72/513-030
Takács-Papp Csilla főkönyvtáros
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Tel: +36-72/513-030
Stocker Miklós könyvtári munkatárs
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Tel: +36-72/513-030
Kapcsolat
Pécsi Egyházmegyei Könyvtár
7621 Pécs, Janus Pannonius utca 8.
Levelezési cím: 7601 Pécs, Pf. 113.
Facebook
Nyitva tartás
A könyvtár csak előzetes bejelentkezéssel kutatható és tekinthető meg:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. | Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Szakmai szervezeti tagság
- Egyházi Könyvtárak Egyesülése
- Országos Katolikus Gyűjteményi Központ
- MTA Művelődéstörténeti Osztályközi Állandó Bizottság, Könyvtörténeti Munkabizottság (Dr. Schmelczer-Pohánka Éva)
A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület Helytörténeti gyűjtemények, sajtóarchívumok Pécsett címmel online előadássorozatot készített a város vonatkozó köz- és intézményi gyűjteményeiben. „Kalandozásaik” során eljutottak a nemrég megújult Pécsi Egyházmegyei Könyvtárba is, ahol Dr. Schmelczer-Pohánka Éva könyvtárvezetővel Putz Péter újságíró, az egyesület alelnöke beszélgetett a bibliotéka és felújított épülete történetéről, továbbá a könyvtár gyűjteményeiről és „kincseiről”.
Egyed Antal, a Pécsi Egyházmegye papja kora egyik ismert felvilágosult elméje volt, aki költőként, műfordítóként, valamint táj- és népkutató helytörténész-ként is beírta magát a halhatatlanok közé, továbbá személyében köszönthetjük a szociográfia első magyar előfutárát. Egyed apát azon kevés pécsi egyházmegyés papok közé tartozott, akit a Magyar Tudományos Akadémia tagjai közé választott. Hívei nagy szeretettel vették körül minden szolgálati helyén: „Őszinte külseje, tesztelen magatartása, magyar typusa, igen vonzó volt. Közép termetű, egészséges piros arczu, őszfürtű külsejét leginkább ajánlotta vidámságra, melyet késő öregségéig megtartott…” [1]
2022 tavaszán különleges gyűjteménnyel gyarapodott a Pécsi Egyházmegyei Gyűjtemény Raýman János aranydiplomás vegyészmérnök, helytörténész, éremgyűjtő jóvoltából. A mintegy 50 tételből álló Szent Eligiusz kitűző- és éremgyűjtemény ezentúl az egyházi emlékérmek tematikus csoportját gazdagítja, és rendelkezésre áll a további tudományos kutatások számára.
2002. július 12-én, 20 éve hunyt el Weber János, a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár könyvtárosa, aki egy évtizeden keresztül kiemelkedő szaktudásával, még a Szent Ferenc-templom gyóntatófolyosója felett levő könyvtárhelyiségekben segítette az olvasókat és a kutatókat. Fontosnak tartjuk megemlékeznünk elődeink munkájáról, amely nélkül az újjáéledő egyházmegyei bibliotékában a jelen könyvtárosai igencsak nehezen végeznék munkájukat.[2]
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” - Bérmálási emlékek a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárban
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár állományrendezési munkálati során újabb aprónyomtatvány-csoport és egyéb dokumentum került elő: ezek a különböző korszakból származó, részben a Pécsi Egyházmegyéhez köthető bérmálási emlékek. Kiemelt hála könyvtáros elődeinknek, akik külön figyelmet szentelve gyűjtögették a különböző típusú és tematikájú egyházi aprónyomtatványokat. Noha feldolgozásukra már nem maradt idejük, de gyönyörű, évszázadokat átívelő (19–20. század) kollekciót hagyományoztak az utókorra. Jelen írásunkkal Pünkösd szent ünnepére reflektálva egy kis ízelítőt adunk gyűjteményünk bérmálással kapcsolatos anyagából.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár - Fotóesszé
Az elmúlt év őszén adták át a Janus Pannonius utca 8. szám alatti épületben a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárat, amelynek gyűjteménye előzetes bejelentkezéssel látogatható és kutatható. Schmelczer-Pohánka Éva könyvtárvezető írása és Cseri László gyönyörű fotói az épületet és a könyvtár történetét mutatják be a Jelenkor Online irodalmi és művészeti folyóirat oldalán.
A nagyböjti időszak utolsó szakaszába lépve a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár kincseiből egy különleges tárgycsoportot, az úgynevezett húsvéti gyónócédulákat mutatjuk be. A húsvéti gyónást igazoló 19–20. századi nyomtatott lapok a könyvtár régi imakönyveiből kerültek elő.
Halálának 550. évfordulóján tisztelgünk Janus Pannonius pécsi püspök és humanista költő emléke előtt, akinek sírja a Pécsi Székesegyház altemplomában található. Dr. Schmelczer-Pohánka Éva, a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár könyvtárvezetőjének ez alkalomra összeállított írását adjuk közre.
Tavaszi könyvtárnyitogatóra várták a látogatókat
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár könyvtárlátogatási bemutatót hirdetett 2022. március 10-re, melyre Pécsről és környékéről érkeztek érdeklődők minden korosztályból.
Idén, 2022. március 10-én (csütörtökön) és 2022. március 19-én (szombaton) 10 órai kezdettel történeti bemutatóval egybekötött idegenvezetést hirdet a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár.
Égi tünemények Pécsett 330 évvel ezelőtt
1692. február 20-án, kereken 330 évvel ezelőtt fényes égi tünemények megjelenését regisztrálták Pécs városa fölött, amiről több írásos emlék is maradt ránk. „…És hogy ezeknek a csodáknak mi a magyarázata, azt egyedül csak az Isten tudhatja.”
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” - A pécsi ferences harmadrend Szent Antal Bazára (1927–1950)
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár sorozatában ezúttal a - csaknem 100 éve létrehozott, és az ötvenes években államilag megszüntetett - jótékonysági célú Szent Antal Bazár működésével ismerkedhetünk meg. Idősebb pécsi lakosok még emlékezhetnek az annak idején a Ferencesek utcájában található kegytárgyboltra.
Önálló, dedikált oldalt indított 2022 januárjában a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár a legnagyobb közösségi portálon. Mivel az 1968-ban alapított, több mint 40 000 kötetes gyűjtemény a jelenlegi járványügyi helyzetben egyáltalán nem, vagy pedig csak korlátozások mellett látogatható, illetve kölcsönözhető, a Facebookon való megjelenés újabb lehetőség az értékes és érdekes könyvek, periodikák, breviárium-gyűjtemény valamint szentképgyűjtemény egyes darabjainak megtekintésére.
2021-ben 21. alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma (ÉMA) az alapítók és csatlakozó szervezetek[1] nevében és felhatalmazásukkal az Építőipari Nívódíj pályázatot. Az eredményhirdetésre 2021. december 9-én került sor, amelynek keretében a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár felújított épülete elismerő oklevélben részesült a Műemlék helyreállítás, építmény rehabilitáció kategóriában.
30 éve történt – II. János Pál pápa Pécsen
30 éve 1991. augusztus 16. és 20. között II. János Pál pápa (1978–2005) lelkipásztori látogatást tett Magyarországon. Augusztus 17-én, szombaton érkezett a Szentatya Pécsre, ahol ünnepi szentmisét celebrált, majd ezt követően rövid látogatást tett a Pécsi Püspökségen.
Dr. Szalai János címzetes prépost, teológiatanár, a pécsi Karitász első igazgatójának emlékezete
A Katolikus Karitász 2021. június 23-án ünnepelte megalakulásának 90., pécsi csoportja pedig újjászervezésének 30. jubileumát. Ennek kapcsán emléktáblát avattak dr. Szalai János címzetes prépost, teológiatanár, az újjáalakult Pécsi Karitász első igazgatójának tiszteletére a Janus Pannonius utca 4. szám alatti épület homlokzatán.
„Megrázkódtató események feltámasztják a lélek mélyén szunnyadó hitet.” - Kivonatok Dr. Csigi Imre Élmények–Emlékek (1956) gépiratából.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei”
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár szentkép- és imalapgyűjteményének rendezése során számos érdekes, szemet gyönyörködtető és olykor ritkaságszámba menő dokumentum kerül a kezünkbe. Következzék egy gyönyörű 1897 őszi darab, amely gróf Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök[1] pécsi látogatása alkalmával készült. Ima a bérmálandókért – Egy püspökjelölt bérmálása a pécsi Székesegyházban.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” - Gróf Majláth Gusztáv Károly püspök ifjúkori rajzai
Az alábbiakban a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár rendezési munkálatai közben előbukkant, kuriózumszámba menő grafikai dokumentumot mutatjuk be, amely a vignettája szerint Majláth Gusztáv rajzolatait foglalja magába.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár rendezési munkálatai közben előkerült dokumentumok számos vidám pillanatot tartogatnak a bibliotéka munkatársai számára. Ilyen egy pécsi piusi diák költeménye 1943-ból.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár állományának rendezése során számos érdekességre bukkanunk: kötetekből kipottyanó szentképekre, imalapokra, aprónyomatványokra, képeslapokra, kéz- és gépiratos feljegyzésekre, sajtókivágatokra, lepréselt virágokra, stb.
A szertartáskönyv szerint az oltárba valamelyik szent ereklyéjét kell elhelyezni, hogy azon misézni lehessen. A Pécsi Székesegyház különösen gazdag tárháza a régi csontereklyéknek. Sorozatunkban a levéltári és könyvtári források alapján az ismertebbek történetét mutatjuk be, elsőként Szent Vincentius vértanú fejereklyének „kalandos” históriája.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei”
Gyerekszáj feljegyzések Dr. Csigi Imre Élmények–Emlékek (1956) gépiratából.
PRO MEMORIA - 100 éve hunyt el Wajdits Gyula püspöki helynök, pápai prelátus (1842–1920)
„Meghalt egy szent!”
Az idei évben nagy költözés előtt álló Pécsi Egyházmegyei Könyvtár sorozatot indít, hogy az állományvédelmi és rendezési munkák során felbukkanó érdekes dokumentumaival, azok rövid leírásaival felhívja a figyelmet a bibliotéka gazdagságára, állománya rejtett „kincseire”.